Yaşanan olay karşısında adeta şaşkına uğrayan aile hekimleri ve personel, söz konusu problemin nereden ve niçin kaynaklandığı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını anlattılar. 

Aile hekimleri, ASM’lerdeki hekim ve personelin birinci basamak sağlık hizmeti sunduğuna dikkat çekerek, “Bizler birinci basamakta sağlık hizmeti sunuyoruz ancak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı çalışan bir çok kurum ve memurlar da birinci basamak sağlık hizmeti kapsamında. İl Sağlık Müdürlüğü'nde birinci basamak hizmeti veren memurların maaşları yattı. Bu bir çifte standarttır” diye tepki gösterdiler.

Aile Hekimleri “Yatması gereken maaşların 15 Haziran ayının maaşları olduğuna da dikkat çekerek, “Mali yönden sıkıntı içindeyiz. Eğer sistemden kaynaklanan bir sorun ise bu sorunun şimdiye kadar çözülmesi gerekiyordu.” şeklinde konuştular.

Yetkililerden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadığı için, gecikmenin nedeni ve ne zaman düzeleceği konusunda belirsizlik devam etmektedir. Sağlık çalışanlarının maaşlarının bir an önce ödenmesi ve bu gibi sorunların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması beklenmektedir.

Kaynak: Lale Akasoy