Olayın detaylarına bakıldığında, Emre Kale'nin iddiaya göre, cinsel istismardan önce N.C.'ye tedavisinde kullanılmayan hidromorfin içerikli bir ilaç verdiği ve ardından cinsel saldırıda bulunduğu belirlendi. N.C., 24 Nisan'da Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görmeye başlamış, ancak durumu kötüleşmiş ve 5 Mayıs'tan itibaren bilinci kapandığı rapor edilmişti.

İddialara göre, N.C. hastanenin Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarken, 17 Mayıs'ta hastanede görevli hemşire Emre Kale tarafından nitelikli cinsel saldırıya uğramış. Olayı gören başka bir hemşire, durumu üstlerine bildirmiş ve güvenlik kameraları incelenerek cinsel saldırı tespit edilmiş. Polise yapılan şikayet sonrasında Emre Kale, Bayraklı ilçesinde bir mekanda eşiyle birlikte yemek yerken gözaltına alınmış ve emniyetteki ifadesinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmiş.

KANINDA HİDROMORFİN ÇIKTI

Hekim Göçü Kasım Ayında da Aynı Hızla Devam Etti! Hekim Göçü Kasım Ayında da Aynı Hızla Devam Etti!

Olayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı. İddianamede E.E. isimli hemşirenin, Kale'nin mağdur hastanın üzerinde olduğunu, bunu E.Y. isimli hemşireye söylediği, E.Y.'nin bunun üzerine kamera kayıtlarını kontrol edip, cinsel saldırıyı gördüğü belirtildi. E.Y.'nin durumu amiri A.Ö.'ye ilettiği de iddianamede yer aldı. İzlenen kamera görüntülerinde Kale'nin baygın halde bulunan mağdur hastanın yanına gelerek ilaç verdiğinin ardından da cinsel saldırıyı gerçekleştirdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Kale'nin verdiği ilaçların ardından N.C.'nin hareketlendiğinin görülmesi üzerine mağdurdan kan örneği alındığı ve kanında morfin, hidromorfin ile parasetamola rastlanıldığının altı çizildi. Bunun üzerine Eğe Üniversitesinden yazı istendiğini ve gelen yazıda hidromorfinin tedavi kapsamında verilmediğinin ortaya çıktığı da iddianamede yer aldı. Sanığın savunmasında cinsel saldırıya teşebbüs ettiğini ve pişman olduğunu söylediği belirtildi.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Savcı, iddianamede Kale'nin aynı hastanede, aynı birimde bulunan beden ve ruh bakımdan kendisini savunamayacak durumda olan mağdura kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırıda bulunduğuna vurgu yapıldı. Kale'nin mağdura tedavi kapsamında verilmeyen ilacı vererek, uyuşturucu madde temin ettiği de iddianamede yer buldu. Alınan ifadeler ve toplanan deliller ışığında savcı, Kale hakkında 'Kamu görevini kötüye kullanarak beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı cinsel saldırı' ve 'Uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etme' suçundan toplam 40,5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulundu. Hazırlanan iddianame  İzmir 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.