Hastanede yaşanan bu olay, başta başhekimliğe olmak üzere meslektaşları tarafından tepkiyle karşılandı. İki hekim adına tanımlanan işlemler arasında iki sezaryen operasyonu, muayene ve mesailer yer aldı.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan iki hekim, İzmir'deki bir kongrede bulunmalarına rağmen adlarına hastane işlemleri yapıldığını ve bu durumu hastane yönetimine bildirdi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan M.Ö.D., başhekimliğe verdiği dilekçede, 5-8 Ekim tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresi'ne katılan Operatör Doktor B.Ç. ve Doçent Doktor S.A. adına, iki sezaryen operasyonu, muayene ve mesai işlemleri yapıldığını bildirdi.

M.Ö.D.'nin dilekçesinde, durumu şu şekilde açıkladığı ifadeler yer aldı: “06.10.2023 tarihli doğum salonu mesaimde acilden yatışı yapılan hastaları acil poliklinikte muayene eden hekim olarak Op. Dr. B.Ç.’nin kayıtlı olduğunu fark ettim. Ayrıca 24 saat önce hastaneye yatışı yapılmış ve doğum yapması için doğum salonunda takibi yapılan hastalarda ise 05.10.2023 tarihli muayene eden hekim olarak Doç. Dr. S.A. isimli hekimin olduğunu fark ettim."

Bu yanlış işlemler hastane içinde ciddi bir karmaşaya ve endişeye yol açarken, M.Ö.D. dilekçesinde devam ediyor: “Adı geçen iki hekim Onkoloji Yan Dal Uzmanı olup acil servis ile bugüne kadar herhangi bir çalışma sistemine dahil edilmemiştir. Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nden sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. S.Y.’nin hazırlamış olduğu ve hastane WhatsApp grubunda paylaşılan listede belirtilen tarihlerde yan dal asistanı Op. Dr. M.A.H. 09-16 saatleri arasında acil poliklinik ve jinekoloji müdahaleden sorumlu ve aynı zamanda da saat 16.00’dan sonra da servis nöbetçisi olarak gözükmektedir. Doç. Dr. S.A. ve Op. Dr. B.Ç. 5-8 Ekim tarihlerinde İzmir ili Çeşme ilçesinde düzenlenen 3. Uluslararası Jinekoloji ve Obstetri Kongresi'ne katılacağını bildirmiş ve bazı hekimlerin sosyal medya hesaplarında da orada oldukları görülmüştür.”

Başhekim Yardımcısı da aynı kongrede

Dilekçede, Doğum Kliniği’nden Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. S.Y.’nin de aynı kongrede olduğuna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

Adı geçen hekimlerin bu uygulamayı kendisinden habersiz yapma ihtimalleri düşük gözükmektedir ve ayrıca ilgili hekimlerin kaşelerinin de adı geçen servislerde olması ve dosyalarda ve resmi evraklarda kullanılması nedeni ile sehven olma ihtimali de düşük gözükmektedir. Ayrıca izni olmadan yapıldığını ifade ediyor ise de ciddi anlamda idari zafiyet mevcut gözükmektedir.

İşlem yapılmazsa suç duyurusunda bulunacak

Dilekçesinde hem idarenin hem de adı geçen hekimlerin suç işlediğini belirten M.Ö.D., gerekli soruşturma yürütülmediği taktirde, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.