Cumhurbaşkanı tarafından alınan bir kararla, 6772 sayılı kanun kapsamında çalışan işçilere 2023 yılında verilecek ilave tediye süreleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu önemli karar, işçilere sağlanacak tediye ödemeleri sürelerinin belirlenmesini içermektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karara göre, devlet ve bağlı kuruluşlarda çalışan işçilere bu yıl ek ödemeler iki aşamada yapılacak. İlk yarı ödeme 23 Haziran'da gerçekleştirilecekken, ikinci yarı ödeme ise 18 Aralık'ta yapılacak.

tediye-cumhurbaskanligi-karari

Maliye Bakanlığı’ndan Sıkı Denetim: Fiş Almayan ve Hesabını Kullandıranlara Ceza! Maliye Bakanlığı’ndan Sıkı Denetim: Fiş Almayan ve Hesabını Kullandıranlara Ceza!

% 20 VERGİ DİLİMİNE GÖRE NET: 6 BİN 337 TL

Bayram öncesinde beklenen 13 günlük tediye ikramiye ödemesinin tarihi hala açıklanmadı. 13 günlük tediye ikramiye tutarı, yüzde 20 vergi dilimine göre net 6.337 TL olarak belirlendi.

BAYRAMDAN SONRA ÖDENİRSEYDİ NET: 7 BİN 287 TL

Şayet işçilerin tediye ikramiyesi 1 Temmuz'dan sonra ödenseydi, kamu işçilerinin ücretleri 1 Temmuz itibariyle %15 oranında zamlanacağı için tediye tutarı da %15 zamla birlikte net 7.287 TL olacaktı. Yani, 1 Temmuz’dan sonra ödeme yapılması durumunda tediye miktarı 950 TL daha yüksek olacaktı.