Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yaklaşık 700 bin işçinin merakla beklediği toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci başladı. Bu önemli süreç, işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek, haklarını korumak ve adaletli bir şekilde değerlendirilmek için büyük bir öneme sahip.

Kamu çerçeve protokolü neticesinde refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yapılmış ve böylece en düşük kamu işçisinin ücreti 15 bin liraya çıkarılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın kamu işçileri için açıkladığı kamu çerçeve protokolü çalışanları hayli mutlu ederken, şimdi işçilerin gözü kulağı toplu iş sözleşmesine çevrildi.

Aldığımız kulis bilgilerine göre 1-2 madde haricinde anlaşma sağlanmak üzere olduğu ve önümüzdeki günlerde, çok yakın bir zamanda toplu sözleşmenin de imzalanması bekleniyor.

Özellikle Kurban Bayramı öncesi geriye dönük toplu ödeme almak isteyen işçiler, toplu sözleşmenin bir an önce bitmesini ve geriye dönük ödemelerin hesaplarına yatmasını istiyor.

Şayet toplu sözleşme Mayıs ayı bitmeden imza altına alınırsa Haziran maaşı ile veya Kurban Bayramı öncesi toplu ödemelerin hesaplara yatacağını tahmin ediyoruz.

SaglikpersoneliHABER.NET olarak toplu iş sözleşmesi (TİS) ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.