Kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinin azaltılması hedefiyle yayımlanan bu genelgede, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na göre enerji yöneticisi atanması gereken kamu binaları için 2019/18 sayılı genelge ile belirlenen yüzde 15 enerji tasarrufu hedefinin, 2030 yılına kadar yüzde 30'a çıkarılması kararlaştırıldı. 

Hastanın 4 Dişini Çeken Temizlik Görevlisinin Cezası Belli Oldu! Hastanın 4 Dişini Çeken Temizlik Görevlisinin Cezası Belli Oldu!

Rehber hazırlanacak

Genelgede, belirlenen tasarruf hedefine ulaşılarak enerji verimliliğinin ve emisyon azaltımının sağlanması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda hazırlanan "Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi"nin, Bakanlığın resmi internet adresinde yayımlanacağı ifade edildi.

Genelgede, söz konusu tasarruf hedefinin kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanması, uygulamaların takibi ve enerji tasarruf hesaplarının Cumhurbaşkanlığına raporlanmak üzere rehberde belirtilecek usule göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bildirimine devam edileceği kaydedildi.

Kaynak : Resmi Gazete