Toplu sözleşme müzakereleri sırasında ise 291 hizmet koluna ve 50 genel alana ait olmak üzere toplamda 341 hak konusunda yetkili sendikalar ile anlaşmaya varıldı. 

Görüşmelerin ardından yapılan değerlendirmelerde Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, mutabakata varılan konuların büyük çoğunluğunun geçmiş dönemde karara bağlandığını ifade etti.

Görüşmelerin sonucundan duyulan hayal kırıklığına işaret eden Kahveci, Hakem Kurulu'nun sadece 2024-2025 dönemi zam oranını belirleyeceğini vurgulayarak, "Kamu işvereni temsil eden birçok kurul üyesi olduğundan, hükümetin önerdiği dışında farklı bir maaş artışı kararı çıkma olasılığı düşüktür. Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli uyarılarda bulunmamıza rağmen, bir türlü müzakere masasına yansıtılamayan toplu sözleşme masası, 6.5 milyon memur ve emekli çalışanının, ailelerinin ve toplamda 25 milyon vatandaşımızın umutlarını ertelemiş durumdadır" şeklinde konuştu.

“TEKLİFİN ÇOK DEĞİŞECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Hakem Heyeti’nin yapısına değinen Kahveci, geçmiş görüşmelerde iki defa Hakem Heyeti’ne kalındığını hatırlatarak, “Geçmişte Hakem Heyeti’ne giden görüşmelerden birinde 0.5’lik bir artış olmuştu. Yapılan görüşmelerde her madde hemen hemen oylanıyor. Heyet, 11 kişiden oluşuyor 6 kişi hükümet tarafından seçiliyor, bizim önerdiğimiz akademisyene ilişkin son kararı da Cumhurbaşkanı veriyor. Bu yüzden çok ümitvar değilim. Mevcut teklifin çok değişeceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milli Gazete