Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin Açıklaması

Yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartlarını kullanıma kapatma yönünde bir çalışmasının veya düzenlemesinin olmadığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

Yanıltıcı Bilgilere İtibar Etmeyin

Bazı basın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan "3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak" iddiasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, bu tür yanıltıcı bilgilere itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Mevcut Düzenlemeler

Mevcut yönetmelik gereği, bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. 

Otomotiv Sektöründe Yeni Dönem: Fiyatlara Nasıl Yansıyacak? Otomotiv Sektöründe Yeni Dönem: Fiyatlara Nasıl Yansıyacak?

Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır.