Olay, 21 Temmuz'da Ergani Devlet Hastanesi'nde gerçekleşti. Çermik ve Ergani ilçelerindeki güvenlik korucusu adayları, rapor almak üzere Ergani Devlet Hastanesi'ne yönlendirildi. Ancak yoğunluk sebebiyle hastalar ve rapor bekleyenler arasında ve hastanenin göz doktoru Cansev Şekerler arasında tartışma başladı. Bu tartışmanın ardından, güvenlik görevlileri eşliğinde doktor odasından çıkarılma anı, dikkatleri üzerine çekti.

Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir! Yargıtay: Öğretmenler sadece girdikleri dersin ücretini alabilir!

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise olayın detaylarına açıklık getirildi. Açıklamada, "Olay, Çermik ve Ergani ilçelerinde güvenlik korucusu alımı için başvuran adaylardan aynı gün sağlık kurulu raporu istendiği yönündeki yanlış bilgilendirme sonucu taşkınlık yapan kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Göz doktoru Cansev Şekerler'in odasında yaşadığı mahsuriyet sonrası güvenlik görevlilerinin oluşturduğu koridorla güvenli bölgeye çıkarılması, dışarıda bekleyenler tarafından tepkiyle karşılandı. Bu an, alkışlar eşliğinde yuhalamalara sahne oldu.

"Hekimimizle doğrudan ilgisi bulunmamaktadır"

Konu ile ilgili olarak, İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, “Basında yer alan habere konu olan görüntü yeni olmayıp, 21 Temmuz Cuma günü mesai sonuna aittir. Görüntülere yansıyan durumla ilgili olarak, gerekli incelemeler ve değerlendirmeler tarafımızca titizlikle gerçekleştirilerek gerekli girişimler yapılmıştır. Görevli Göz Hastalıklar Uzmanımızın baktığı hasta sayısı konusunda gerçek dışı paylaşımlar olsa da poliklinik ve sağlık kurulu dahil, planlı hastalarına bakmış ve görevini özverili bir şekilde hakkıyla yerine getirmiştir. Olayın hekimimizle doğrudan ilgisi bulunmamaktadır.

Olay, Çermik ve Ergani ilçelerinde güvenlik korucusu alımı ile ilgili başvuran çok sayıda adayın tümünden aynı gün sağlık kurulu raporu istendiği yönündeki bir yanlış bilgilenme nedeniyle taşkınlık yapan kişiler tarafından gerçekleştirilmiştir. Haberlere konu olan görüntülerin bu taşkınlık anında çekildiği anlaşılmaktadır. Konunun bir yanlış anlama neticesinde hak kaybına uğrama korkusu yaşayan vatandaşlarımızın tepkisinden kaynaklandığı, hekimlerimizin görevleriyle doğrudan ilgisi bulunmadığı anlaşılmıştır.

Alımı yapacak ilgili kurumla yapılan görüşmeyle sınav sonrasında asil ve yedek listede yer alanlar dışında kurul raporu talep edilmediği açığa kavuşturulmuş ve gereksiz izdihamın önüne geçilmiştir. Kurul raporu talep edilen asil ve yedek adayların işlemleri herhangi bir sorun yaşanmadan hızlı bir şekilde sonuçlandırılmıştır” denildi.