Manisa genelinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, taciz, hakaret ve tehdit gibi olumsuz davranışlar giderek artıyor. Son üç gün içerisinde ise Manisa'da bulunan iki ayrı acil serviste iki farklı şiddet olayı yaşandı. Özellikle Turgutlu Devlet Hastanesi'nde görev yapan acil tıp uzmanı Y.T. ve T.Ö. isimli doktorlar, hastalar tarafından ölüm tehditleri ile karşılaştı.

Olay, dün Turgutlu Devlet Hastanesi acil servisinde meydana geldi. T.K. ve M.K. isimli hastalar, acile başvurduklarında öncelikli olarak kendileriyle ilgilenilmesini talep etti. Ancak acil tıp uzmanları Y.T. ve T.Ö., sıranın daha yaşlı bir hastanın tedavi olmasına ait olduğunu belirtti. Bu noktada hastalar, Y.T. ve T.Ö.'ye ölüm tehditleri savurarak ciddi bir olaya neden oldular.

Yaşanan bu ciddi tehditlerin ardından doktorlar beyaz kod uyarısını devreye soktu ve polis ekipleri hastaneye çağrıldı. İki doktor, güvenliklerinin tehlikede olduğunu vurgulayarak T.K. ve M.K. isimli şüpheliler hakkında şikayetçi oldu. Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ YALNIZ DEĞİLDİR”

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Aydın Akagündüz yaşanan saldırıyı kınayarak, olayla ilgili açıklama yaptı.

Sağlık çalışanlarının yalnız olmadıklarını ve yanlarında olduklarını vurgulayan Akagündüz, “Manisa Turgutlu Devlet Hastanesinde Türk Sağlık Sen üyesi Y.T. ve diğer hekim arkadaşı T.Ö. hasta muayenesi esnasında iki şahıs tarafından sözlü olarak ölüm tehditi alarak görev yapmalarına engel olunmuştur. Bir önceki gün Salihli Devlet Hastanesi, ertesi gün Turgutlu Devlet Hastanesinde hekimlerimize ve sağlık camiamıza yapılan bu çirkin saldırıları kınıyoruz. Üyelerimizin yalnız olmadıklarını ve yanlarında olduklarımızı yineliyoruz. Sağlık personellerine yapılan bu tür saldırıları lanetliyoruz. Buradan Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçlerini göreve davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarımız yalnız değildir.

Haber Merkezi