Tangün'ün vefat haberi, sevenleri üzerinde derin bir üzüntü yarattı. Zonguldaklı Prof. Dr. Muhit Özcan, duygusal bir paylaşım yaparak Tangün'e veda etti.

Prof. Dr. Muhit Özcan, paylaşımında şu sözlere yer verdi: "Türk Kanbilim (Hematoloji) dünyasının en kıdemli ve deneyimli üyesi, bende farkında olduğum ve olasılıkla daha büyük oranda da farkında olmadığım derin etkiler bırakmış, belki de beceriksizce kendisine öykündüğüm, doğru yol göstericim, usta hekim, çok iyi öğretmen, başarılı yönetici, Türkçe tutkunu hocam Prof. Dr. Yücel Tangün’ü yitirdik. Sevgili hocam, artık her şeyden sonra da huzur hissettiğinizi umarken yetiştirdiğiniz binlerce hekim ve iyileştirdiğiniz sayısız hastanızın insanlığa verdiği katkıların sizi unutulmazlar arasında tutacağını biliyorum. İnsanlar yaşadıkça."

Doktoru Darp Eden Öğretmen Savcılığa Sevk Edildi! Doktoru Darp Eden Öğretmen Savcılığa Sevk Edildi!

Prof. Dr. Yücel Tangün'ün cenazesi ise 26 Ekim Perşembe günü Kartal Soğanlık Nursen Özdayi Safa Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Kartal Kurtköy Mezarlığı'na defnedilecek.

Dr. Yücel Tangün: Hematolojinin Saygın İsmi

Dr. Yücel Tangün, 1934 yılında Samsun'da doğdu. İlk yılları Samsun ve İzmir'de geçti. 1953'te İstanbul Sen Jozef Lisesi'nden mezun olan Tangün, 1959'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Eğitimine devam ederek iç hastalıkları uzmanı, doçent ve profesör unvanlarına sahip oldu.

Askerlik görevini Bursa'da tamamlayan Dr. Yücel Tangün, 1981'de Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde muayenehane hekimliğine başladı. Hematoloji alanında çalışmalar yürüten Tangün, 1984'te "Hematoloji Yan Dal Uzmanlığı" belgesini aldı.

Dr. Tangün, Türk kanbilim (hematoloji) alanında büyük etkiler bırakan, özellikle trombosit işlev bozukluklarına bağlı hastalıklar, trombofili, multipl miyelom ve kemik iliği transplantasyonu gibi konularda önemli araştırmalara imza atmış bir isimdir.

Uzun yıllar boyunca tıp öğrencilerine ve hekimlere yönelik Türkçe ders kitapları yazmayı ve bu alandaki eğitimi geliştirmeyi kendisine görev edinmiştir. Dr. Tangün'ün bu alandaki çalışmaları, Türk hematoloji alanında önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir.

Türk Hematoloji Derneği Başkanlığı da dahil olmak üzere birçok önemli görevde bulunan Dr. Tangün, derneğin kurumsallaşmasına katkı sağlamıştır.

Dr. Yücel Tangün'ün hematoloji alanındaki çalışmaları, özellikle kan hastalıkları, pıhtılaşma sorunları ve transplantasyon konularında önemli katkılarda bulunmuş ve saygıyla anılmaya devam etmektedir.

Dr. Yücel Tangün, 26 Ekim 2023 tarihinde vefat etti. Hem tıp camiası hem de hematoloji alanı, bu değerli hekim ve bilim insanını kaybetmenin üzüntüsünü yaşamaktadır.