Haziran ayında enflasyonun yüzde 5 civarında gelmesi bekleniyor. Bu gelişme, maaş artışlarının belirlenmesinde önemli bir faktör olarak göz önünde bulundurulacak.

MEMURUN GÖZÜ ENFLASYON’DA!

Tüm kamu personeli, Temmuz ayında gerçekleşecek maaş zammını merakla bekliyor. Memurlar, resmi enflasyon rakamlarının 5 Temmuz'da açıklanmasını bekliyor. İki kuruluş da Haziran ayı enflasyonu için özel tahminlerde bulundu. Foreks Haber'in 16 ekonomistle yaptığı ankete göre, Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 4,03 artış yönünde gerçekleşecek. Reuters anketine göre ise Haziran ayında enflasyon yüzde 5,38 seviyesinde olacak.

Memurların, Temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağının belirlenmesinde enflasyon rakamları da baz alınıyor. Enflasyon, maaş zammının belirlenmesinde önemli bir faktör olduğundan, memurlar ve tüm kamu personeli enflasyon fark zammının ne kadar olacağını merak ediyor.

2023 yılında aylar itibariyle enflasyon oranları

  • Ocak ayı: Yüzde 6,65
  • Şubat ayı: Yüzde 3,15
  • Mart ayı: Yüzde 2,29
  • Nisan ayı: yüzde 2,39
  • Mayıs  ayı: yüzde 0,04

İlk 4 aylık kümülatif enflasyon

Mayıs ayında açıklanan yüzde 0,04'lük enflasyon göre kümülatif enflasyon yüzde 15,26 olmuştu. Eğer Haziran ayı enflasyonu yüzde 5 seviyesinde gelirse kümülatif enflasyon yüzde 21,02 olacak.

Memurlar yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre enflasyon farkı alacak

Tüm kamu personeline Ocak ayında yüzde 30 zam yapılmış olmasına rağmen, enflasyon farkı hesaplaması yüzde 8 toplu sözleşme zammına göre yapılacak.

TÜİK verilerine göre enflasyon farkı

TÜİK'in açıklayacağı Haziran ayı enflasyon verilerine göre kümülatif enflasyon yüzde 21,02 olduğundan enflasyon farkı 1 Temmuz'da yüzde 12,06 olacaktır. Kamu personeli Temmuzda ayrıca yüzde 6 toplu sözleşme zammı alacaktır. Bu halde toplam zam tutarı yüzde 18,78 olacaktır.

Açılanacak refah payı oranıyla birlikte toplam memur maaş zammı oranı Ocak ayında olduğu gibi yüzde 30'a tamamlanabilir.  (Kamu görevlilerine 2023 yılı Ocak ayı başında yüzde 13,52 refah payı uygulanmıştı)

En düşük hizmetli maaşı

En düşük memur maaşı 12/1'deki Hizmetli maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Temmuz ayı itibariyle hizmetli maaşı 11 bin 100 liradır. Yüzde 30 uygulandığında en düşük hizmetli maaşı yüzde 14 bin 430 lira olmaktadır.