İddialara göre, doktorlar T.Ş'nin çalıştığı şirketin ilaçlarını reçetelere yazarak, her bir ilaç için mümessilden ilaç parasının yarısını tahsil ediyordu.

İddiaların Detayları

DHA'nın haberine göre, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ile İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorları, T.Ş'nin ilaç mümessili olarak çalıştığı şirketin ilaçlarını hastaların reçetelerine yazıyordu. Bu süreçte, ilaç kupürlerini toplayarak WhatsApp üzerinden T.Ş'ye gönderen doktorların, bir süre sonra her kupür için kuğu emojisi gönderdikleri ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı'na Şikayet Etti

İlaç mümessili T.Ş., doktorların bu eylemlerini 5 Haziran tarihinde Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne (SABİM) şikayet etti. Sağlık Bakanlığı, şikayeti İl Sağlık Müdürlüğü’ne sevk etti ve bunun üzerine İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli ortopedi doktoru U.G. ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde görevli ortopedi doktorları H.K, R.Ö. ve M.T. hakkında soruşturma başlatıldı.

İlaç Mümessilinin İfadeleri ise şu şekilde:

T.Ş., İl Sağlık Müdürlüğü’nde verdiği ifadede, “Hyalüronik Asit ve PRP işlemleri sonrası haftanın iki günü FTR uzmanıyla, haftanın bir veya on günde bir ortopedi uzmanlarıyla buluşarak alınan paranın yüzde 50’sini taraflarına veriyordum. Uzman Doktor U.G. Hyalüronik Asit kupürlerini topluyordu, benimle buluştuğu günlerde kupürleri bana veriyordu ve ben de kupür karşılığı yüzde 50’sini ona veriyordum. U.G. para alma işlemine halen devam etmektedir. PRP işlemlerinde ise hasta direkt beni arıyordu. Kanı hemşire alıyor, bana veriyordu. Ben PRP hazırlamasını tamamlayıp hekime bilgi veriyordum. Hekim gelip hastaya PRP işlemini uyguluyordu. Hasta işlem bittikten sonra hastaneden ayrılmadan önce nakit olarak bana veya IBAN numarasından tarafıma havale ile gönderiyordu. Yine paranın yüzde 50’sini hekime elden veriyordum. Yaklaşık 2-3 yıldır kupür toplamak yerine WhatsApp’tan bana mesaj atıyorlardı. R.Ö. kuğu emojisi atıyordu.” dedi.

Somut Deliller Sunuldu

T.Ş., doktorların kendisine verdiği kupürler ile kupür için gönderilen kuğu emojilerinin ekran kayıtlarının yer aldığı 23 sayfalık belgeyi de İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etti. Bu belgeler, iddiaları destekleyen somut deliller olarak soruşturmayı yürüten yetkililere sunuldu.

Soruşturma Devam Ediyor

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor ve yetkililer, sürecin şeffaf bir şekilde yürütüleceğini belirtiyor. Sağlık Bakanlığı ve ilgili yetkililer, kamuoyuna düzenli bilgi vererek soruşturmanın seyrini paylaşacaklarını ifade etti. İlgili hastanelerde görev yapan doktorların görevlerinden geçici olarak uzaklaştırılıp uzaklaştırılmayacağı konusunda henüz net bir karar alınmış değil.

Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti

piabet