Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hastaları ve yakınlarını olumsuz etkiliyor. Yatan hastaların bulunduğu servislerde ve polikliniklerde devam eden klimaların çalışmama sorunu, ailelerin mağduriyetini derinleştiriyor. Hastane yetkililerinin "arıza" açıklamalarına rağmen hasta yakınları, klimaların hastane odalarında çalışırken servislerde kapalı olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca, arızayla ilgilenen firmanın ödeme almadıkları için çözüm sağlayamadığı yanıtını aldıklarını belirten hasta yakınları, kendi imkanlarıyla hastaneye vantilatör getirerek sorunu hafifletmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Hasta yakınlarından Yılmaz Erol, klimaların çalışmadığı binalarda kendi vantilatörlerini getirip hastalarını serinletmeye çalıştıklarını söylüyor. Ancak, yapılan bu tepkilerin ardından klimaların arızalı olduğu söyleniyor. Erol, "Yeni yapılan binalarda tüm klimalar çalışıyor, diğer binada hiçbir klima çalışmıyor. İnsanlar vantilatör getirip kendi hastalarını serinletmeye çalışıyor. Tepki gösterince de bozuk olduğu söyleniyor. Görüştüğümüz firma, ödeme yapılmadığı için çalışma yapamadıklarını söylüyor" şeklinde ifade etti.

Hastane Başhekimi Mehmet Kabak, konu hakkında yaptığı açıklamada, klimaların arızalandığını ve Almanya'dan gelen cihazların patlaması sonucu kullanılamaz hale geldiğini belirtiyor. Ancak, bu durumun çözümünün 45 gün süren yazışmalar sonucunda mümkün olduğunu ifade ediyor. Hastane yönetimi olarak gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayan Kabak, hasta yakınlarının endişelerini anladıklarını dile getiriyor.

ANKA