Sağlık Bakanlığında Rüşvet Skandalı: Bakan Koca Bu Duruma Ne Diyecek?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle verilen soru onergesinin sahibi İyi Parti Milletvekili Aytuğ Çıray, “Sağlık Bakanlığı’nda Alexion Firması’ndan kimler rüşvet aldı” diye sordu.

Sağlık Bakanlığında Rüşvet Skandalı: Bakan Koca Bu Duruma Ne Diyecek?

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Savunma Politikalarından Sorumlu Başkanı Dr. Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya “Sağlık Bakanlığı’nda Alexion Firması’ndan kimler rüşvet aldı” diye sordu.

“Alexion Pharmaceuticals Inc.” ilaç şirketinin ürettiği “Soliris” adlı ilacın Türkiye ve Rusya’da reçeteli ilaç satışlarını arttırmak için hükümet yetkililerine rüşvet verdiği ifade edilmiş, şirkete 21 milyon dolar ceza kesildiği belirtilmişti.

Çıray, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yaptığı açıklamada, "Alexion Pharmaceuticals Inc.'in Türkiye ve Rusya'daki reçeteli ilaç satışlarını artırmak için hükümet yetkililerine rüşvet verdiği" iddialarını kabul ettiğini ifade etti.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NA RÜŞVET VERDİĞİ KANITLANDI”

ABD'li Alexion ilaç firması Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında Soliris ilacının satışını artırmak için Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı görevlilerine ve Rusya’da rüşvet verdiği için 21 milyon dolar ceza ödemeye mahkum olduğunu hatırlatan Aytun Çıray, “Yani Alexion Pharmaceuticals Inc.’in Sağlık Bakanlığı’na rüşvet verdiği kanıtlandı” dedi.

ABD’de yapılan açıklamaya göre ilgili firmanın, Solaris ilâcı ile ilgili onayları almak için 2010-2015 yılları arasında 1,3 milyon dolardan fazla ödediği Sağlık Bakanlığı ile bağlantıları olan bir danışman kiraladı. Danışman, fonların bir kısmını hükümet yetkililerine aktardı. Bunun karşılığında Alexion'un devlet yetkililerinden düzenleyici sunumlar hakkında gizli bilgiler ve geri bildirimler aldı.

TIKLAYIN

Çıray, Bakan Koca'dan şu sorulara yanıt istedi: 

1. ABD Borsası tarafından yapılan açıklamaya göre Alexion Firması’nın da kabulüyle, ilgili firmanın suçu kabul ederek 21 milyon dolar ceza ödeyecek olmasından bilginiz var mı?

2. Bakanlığınızda rüşvet verildiği ilgili firma tarafından da kabul edildiğine göre bu konuda soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

3. Alexion firmasının sağlık bakanlığı ile ilgili danışmanının kim olduğunu ve kimlerle ilişki kurduğunu bulup kamuoyuna bilgi verecek misiniz?

4.Bu firma rüşvet vererek Türkiye’de ne kadar ilaç satışı gerçekleştirdi? Satılan ilaçların Türkiye’ye ekonomik maliyeti ne kadar olduğu hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

NE OLMUŞTU?  

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, merkezi Boston’da olan ilaç şirketi Alexion’un Türkiyle ve Rusya’daki reçeteli ilaç satışlarını artırmak için hükümet yetkililerine rüşvet verdiğini tespit etmişti. Soliris (Hemolitik Üremik Sendrom denilen ve ender görülen bir kronik kan hastalığında kullanılan) adlı ilacın kullanımının onaylanması için rüşvet vermekle suçlanan şirket iddiaları reddetme veya kabul etmek yerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile uzlaşma yolunu seçmiş ve 21 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ilaç firmasının uygunsuz ödemelerle ilgili olarak iç denetimin tespit edemeyeceği sahte muhasebe defter ve kayıtları tuttuğunu da tespit etmişti. ABD’de yapılan açıklamaya göre firma, Solaris ilâcı ile ilgili onayları almak için 2010-2015 yılları arasında 1,3 milyon dolar ödeyerek Türkiye’de bir danışmanla anlaştı. Sağlık Bakanlığı ile ilişkileri bulunan danışman, fonların bir kısmını yetkililere aktardı. Bu ödemeler karşılığında Alexion firması devlet yetkililerinden düzenleyici sunumlar hakkında gizli bilgiler ve geri bildirimler aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 21:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Filiz
Filiz - 4 ay Önce

Tam bir rezalettin belgesi rabbim bizi bu rezaletlerden korusun bence Allah korkusu kalmadıysa yapacak bir şey yok

Zeki bir
Zeki bir - 4 ay Önce

HIRSIZLAR YARGILANMALI.

SIRADAKİ HABER