2 Haftada Bir Kutu Gönderilen Maskelere Aile Hekimleri İsyan Etti!

Kontrollü sosyal hayata geçilmesinin ardından koronavirüs hızla yayılmaya devam ederken Aile Sağlığı Merkezi hekimleri, koruyucu ekipmansız bırakıldıklarını belirterek, "Tek bir aile hekimine 100 korona hastasının düştüğü şu günlerde 2 haftada bir kutu gönderilen maskelerle yetinmek zorunda bırakılıyoruz" diyerek sorunlarına çözüm bekliyorlar.

Gündem 28.09.2020, 12:11 Güler Sağlam
2 Haftada Bir Kutu Gönderilen Maskelere Aile Hekimleri İsyan Etti!

Özellikle Aile Sağlığı Merkezlerinin bu dönemde ikinci plana atılması hekimleri isyan noktasına getirdi. Medikal maske, dezenfektan, eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlarına çok nadir ulaşan ASM hekimleri, risk altında olduklarını söyledi.

TIKLAYIN

“ELİMİZE EKİPMAN ULAŞMIYOR”

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, aile hekimleri olarak koruyucu ekipmana ulaşmakta zorluk çektiklerine dikkat çekerek, “Çoğu koruyucu ürünü kendimiz temin etmek zorunda kalıyoruz. Birim başına 2 haftada bir 50 maske gönderiliyor. Gün içerisinde pek çok kez bu maskeleri değiştirmemiz gerekiyor. Kısıtlı sayıda yollandığı için maskesiz kalıyoruz. Ayrıca bu maskeler amacına uygun olarak tasarlanmamış ve kalitesiz. Özellikle N95 maskeleri çok nadir elimize geçiyor. N95’leri yakın muayenede kullanmak zorundayız. Bazen aynı maskeyi farklı yollarla dezenfekte ederek kullanmak zorunda kalıyoruz. Tedirginiz. Dezenfektan konusunda da ciddi sıkıntı yaşıyoruz. ASM’lerdeki doktorlar dezenfektanları kendi cebinden ortaklaşa temin ediyoruz” dedi.

Yorumlar (5)
Yaw He He 4 ay önce
Abla bilmem kaç maaş alıyorsun ve aylardır maske dezanfektan vb tüm malzemeler devletten veriliyor. Maskenin kaçı kaç kuruş alıver nolur ki batmazsın ya !
Sağlıkçı 4 ay önce
Bence maliye bakanlığının başına aile hekimlerinden birisi geçsin.Dinleri imanları para oldu artık.Ceplerinden para çıkacak diye ödleri patlıyor.
Enis KULA 4 ay önce
Haber diye yapmayın şunu aile hekimi maskesiz kalıyormuş 50 tanesi 15-20 lira gözünü seveyim elini cebine atıpta bu parayı veremiyorsa devlete 1 kuruş faydam olacak diye korkuyorsa bu düşünceye sahip bir aile hekiminin hastaya ne faydası olsun biz garip teknikerken kendi cebimizden alıyoruz yazık
Muharrem AKNARÇAY 4 ay önce
Sürecin başında iki birime zorla ayda toplam bir paket maske geliyordu. Pandemi ilanı kaldırılıp normalleşmeye başlandığından beri maske koruyucu ekipman verilmiyor. Kendimiz alıyoruz.
Ramazan 4 ay önce
Gel bakalım muarrem ne istiyosan verelim ? Ben hiç bir devlet kurumunda eksik birşey olduğuna inanmıyorum. Devletimiz ve İktidar pandemi döneminde hiç bir şeyden mahrum bırakmadı. Gıda, sağlık, ihtiyaç vb herşey mevcuttu.
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?