Geçtiğimiz seçimlerden önce, aylığı 8.506 lira olan asgari ücretlinin o günkü maaşı, 6.8 gram altın, 456 litre motorin veya 426 dolar değerindeydi. Ancak seçim sonrasında verilen müjdelerle asgari ücret 11.402 liraya yükseltildi. Ne var ki, bu zamla birlikte TL'nin hızla değer kaybetmesi, yeni asgari ücretin de erimesine neden oldu. Şu an, zamlı yeni asgari ücretle sadece 422 dolar, 6.7 gram altın veya 352 litre motorin alınabiliyor.

Durum işçi emeklileri ve memur emeklileri için de farklı değil. Seçim öncesi en düşük işçi emeklisi aylığı 7.500 lirayken, seçim sonrasında hiçbir zam yapılmadı. Zam yağmurları, emeklilerin alım gücünü giderek zayıflatıyor.

Özel sektör çalışanları da zamların etkisi altında kalarak, 200 doları aşan bir kayıp yaşıyorlar.

Seçimlerden bu yana halkın üzerine yağan zamlar, hayat pahalılığını artırarak, işçilere, memurlara ve emeklilere yapılan maaş zamlarının büyük bir kısmını geri alıyor. Bu durum, sabit gelirli vatandaşlarımızı zor durumda bırakıyor ve yaşanan ekonomik zorlukları artırıyor. Gelirlerin artan enflasyon karşısında eriyip gitmesi, halkın maddi sıkıntılarla mücadele etmesine sebep oluyor."

maaş-2

EMEKLİ AYLIĞI 278 DOLAR

En düşük emekli aylığı bu süre içerisinde 376 dolardan 278 dolara düştü. Seçimden önce 6 gram altın alınabilen emekli aylığı şimdi 4.4 gram ancak ediyor.

Bu emeklinin motorin karşısındaki alım gücü de 170 litre birden azaldı. En düşük memur emeklisinin aylığı temmuz zammıyla 7 bin 901 liradan 9 bin 876 liraya çıktı. Ancak zamma rağmen memur emeklisinin aylığı 30 dolar eridi.

Bu emekli yarım gram altın kaybetti, alım gücü zamlanan motorin karşısında 119 litre azaldı. Akaryakıt zamlarıyla yükselen altın ve dolar karşısında maaş zammını bir tek memurlar koruyabildi.

10 bin 430 lira olan en düşük memur (bekar ve çocuksuz) maaşı seyyanen zam sayesinde 20 bin 500 liraya yükseldi.

Maaşıyla seçim öncesinde 522 dolar alabilen bu memur şimdi 759 dolar alabiliyor. Zamma rağmen memurun motorin alım gücü 73 litre arttı.

Özel sektör çalışanı yandı

Asgari ücretin üzerinde maaş alıp yeni maaşları düşük zamlarla asgari ücrete eşitlenen ya da yeni asgari ücretin üzerinde kalıp hiç zam alamayan milyonlarca özel sektör çalışanı artan hayat pahalılığı karşısında tamamen savunmasız kaldı.

Örneğin 10 bin liralık maaşı yeni asgari ücrete eşitlenen bir işçi 78 dolar gelir kaybına uğrarken 15 bin liralık maaşına temmuzda hiç zam alamayan bir özel sektör çalışanın dolar karşısındaki alım gücü 196 dolar azaldı. Maaşı 20 bin lira olup zam verilmeyen çalışan da 261 dolarlık gelir kaybına uğradı.

ERDOĞAN SÜZER