Sağlıkta Çalışan Sürekli İşçilere (4/D - 696 KHK Taşeronlar) Yüzdelik Fark Mahkeme Kararı ve Detayları!

Kamuda çalışan yaklaşık 500 bin kamu çalışanını ilgilendiren yüzdelik dilimlerin geriye ödenmesiyle ilgili Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası açtığı davayı kazandı. Dava, 17 Eylül 2019 tarihinde karara bağlanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı yüzdelik farkı ödemedi. Bunun üzerine Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası icra yoluyla üyesi Hasan Öztürk’ün hakkını Bakanlıktan aldı.

Ekonomi 29.11.2019, 11:57 29.11.2019, 17:49 Güler Sağlam
Sağlıkta Çalışan Sürekli İşçilere (4/D - 696 KHK Taşeronlar) Yüzdelik Fark Mahkeme Kararı ve Detayları!

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Şube Başkanı Adem Sarıçoban yüzdelik farkların ödenmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında;

Kamuda görev yapan 4/D’ li kamu çalışanlarının 2 Nisan 2018 den önce asgari ücretin üzerindeki aldıkları ücretlerin, kadroya geçtikten sonra ödenmemesi üzerine Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak İzmir Şubemizin üyelerinden Hasan Öztürk adına açtığımız, yüzdelik davayı kazandık.

Dava süreci ve sonucuyla ilgili bilgi vermek için Genel Başkan Yardımcımız ve İzmir Şube Başkanımız Adem Sarıçoban, İzmir Şube Başkanlığımızda bir basın toplantısı düzenledi. 

Dava sürecini anlatan Sarıçoban şunları söyledi:

“Hasan Öztürk adına Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak hakkı olan yüzdelik dilimin ödenmesi için 15 Şubat 2019 tarihinde arabuluculuk mahkemesine başvuru yapıldık. 08 Mart 2019 tarihinde arabulucuda anlaşılamaması üzerine 15 Nisan 2019 tarihinde iş mahkemesinde dava açtık. Dava 17 Eylül 2019 tarihinde karara bağlanmasına rağmen bakanlık yüzdelik farkı ödemedi. Bunun üzerine Sendika olarak icra yoluyla Hasan Öztürk’ün hakkını alarak kendisine teslim ettik. Hasan Öztürk’e ve Kamuda çalışan bütün üyelerimize hayırlı olmasını dileriz.”

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının kuruluşundan bugüne kadar işçilerin emeği için büyük mücadeleler verdiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Adem Sarıçoban, “Ülkesine ve işçi sınıfına hizmet etmektedir. 1961 yılından itibaren Sağlık İşkolunda ilk örgütlenmeyi başaran Kamu da ilk Toplu İş Sözleşmeyi yapmış olup çalışanların sosyal ve ekonomik kazanımlar elde edilmesini sağlayıp, örgütlenmenin önünü açmıştır. Ülkemizde Taşeron uygulamasının yaygınlaştığı dönemde Sendikamız 1999 Yılında Üniversite Hastanesinde, Devlet Hastanelerinde ve Özel Hastanelerde ilk toplu iş sözleşmeyi yapmış olup üyelerine sosyal ve ekonomik hak kazanımı sağlamıştır” diye konuştu.

TIKLAYIN

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sarıçoban, “Taşeron çalışmanın bitirilmesi konusunda birçok Kurumlarla birlikte tüm çalışanlara ayrımsız kadro verilmesini savunmuş bu talepler doğrultusunda kamuoyunda çağrılarda bulunmuş; bu haklı mücadelenin her zaman savunucusu olmuştur. Maalesef OHAL Sürecinde 696 Sayılı KHK ile bir gece yarısı Kamuda çalışan Taşeron İşçilerinin beklentilerini karşılamayan sözde kadro düzenlemesi yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Sarıçoban, kadroya geçişi yapılan çalışanların TİS hakları başta olmak üzere birçok hakkının 31.10.2020 tarihine kadar askıya alındığını belirterek şu şekilde devam etti:

“02.04.2018 Tarihinde 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin Kamu Sözleşmelerine dâhil olmaları için 20 Nisan 2018 tarihinde Sendikamız Genel Merkezi Tarafından Kamu Sözleşmesinin kadroya geçen tüm işçilere uygulanması hususunda Bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına talep yazıları yazılmıştır. Ancak Kanun değişikliği talebimiz olumsuz sonuçlanınca Sendikamız Hukuk Bürosu tarafından Yargıya taşınmıştır. 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin İhale Şartnamelerine göre alması gereken % 10-20-30-40-60 vb. farklar 01.01.2019 itibari ile Asgari ücretin %26 artmasından dolayı ödenmemiştir. Hak kayıplarından bir tanesi olan yüzdelik farklarla ilgili Sendikamızın örgütlü bulunduğu Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerinde çalışan üyelerimiz adına Sendikamız tarafından emsal davalar açılmıştır.”

Adem Sarıçoban, “Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Ambulans Sürücüsü olarak çalışan ve 02.04.2018 tarihide 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen üyemiz Hasan ÖZTÜRK adına sendikamızın açmış olduğu (%30) yüzdelik dilim emsal davası, “yüzdeliklerin dilimlerin 01.01.2019 tarihi itibari ile ödenmesi gerektiği yönünde üyemiz lehine sonuçlanarak kesinleşmiştir.” Bu karar KHK ile Kadroya geçen işçiler adına önemli bir kazanımdır. Emeğin ve alın terinin bedeli üyemize ve tüm işçilere hayırlı olsun. Öncelikle Sağlık Bakanlığına bağlı tüm işyerlerimize bu emsal kararımız ile üyelerimiz için ödeme talebinde bulunacaktır” dedi.

Şarıçoban, “2 Nisanda kadroya geçişi yapılmayan tüm çalışanların (HYBS, Şoförler, Yemekhane, Radyoloji Teknikerleri, %’de 70’ e takılanlar, Laboratuvar çalışanlarımız ve KİT’lere) ayrımsız kadro hakkının verilmesi ve ayrımsız Kamu Toplu İş Sözleşmesine dâhil edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Adem Sarıçoban, “Bu süreçte emeği geçen başta Genel Başkanımız Sayın Hakan Toy’a, Genel Merkez Yöneticilerimize, Hukuk Müşavirimiz Sayın Kadir Atıcı‘ ya, Tüm Şube Başkanlarımıza, Yönetim Şube Kurulu Üyelerimize, İl Başkanlarımıza, İşyeri Temsilcilerimize, Merkez çalışanlarımıza ve Sendikamıza güvenen işçi kardeşlerimize teşekkürü bir borç biliyoruz. Bize inanan bir işçi dahi kalsa onun haklarını yasa ve hukuk çerçevesinde korumaya devam edeceğiz. Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz ve haklı mücadelemizden geri dönmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?