Doktorlar, başkent Berlin'deki Invaliden Park'ta toplanarak "Muayenehaneler zor durumda" sloganıyla Sağlık Bakanlığı binasının önüne yürüdü. Aile hekimlerinin protestosuna, muayenehaneleri bulunan uzman doktorlar da destek verdi.

Virchowbund'un Berlin-Brandenburg Teşkilatının Başkan Yardımcısı Regine Held, hükümetin sağlık politikalarına karşı yapılan bu geniş çaplı protesto hakkında konuşurken, "Biz muayenehanelerin maruz kaldığı kemer sıkma politikalarına, kan kaybetmesine ve yok olmasına karşı protesto yapıyoruz." dedi. Held, Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın muayenehane işleten aile hekimlerinin ve uzman doktorların taleplerini görmezden geldiği için öfkeli olduğunu ifade etti.

Berlin'de jinekoloji muayenehanesi bulunan Peter Rott ise durumun giderek kötüleştiğini belirterek, "Özellikle maddi olarak. Bu yüzden sokağa çıkmaya karar verdik. Lauterbach, özellikle muayenehanesi olan doktorların çıkarlarına ilgi göstermiyor." şeklinde konuştu. Rott, hekimlerin yükünün çok ağır olduğunu vurgulayarak, doktorlara en son yapılan ücret artışlarının enflasyon oranının altında kaldığını savundu.

Rott, "Sürekli daha çok hastaya bakmak zorunda kalıyoruz. Berlin'de muayenehaneyi devretmek büyük bir sorun. Bir yıldır muayenehanesini satmak isteyen meslektaşlarımı tanıyorum. Bir süre sonra muayenehaneyi kapatmak ve içindekileri tek tek satmak zorunda kalacaklar. Berlin'de 150 aile hekiminin muayenehanesi kapandı. Bunlar, daha kötü hasta bakımı anlamına geliyor." şeklinde endişelerini dile getirdi.

Diğer eyaletlerde de hükümetin sağlık politikalarını protesto etmek için birçok muayenehanenin kapalı tutulduğu bildirildi. Bu eylem, sağlık camiasında ki zorluklara ve doktorların maruz kaldığı ekonomik baskılara dikkat çekmeyi amaçlayan bir protesto olarak Almanya'da yankı uyandırdı.