Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavında başarılı olan doktorlar, çalışma şartlarını ağırlaştırdıkları gerekçesiyle üniversite yönetimini mahkemeye verdi. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan yaklaşık 30 doktor yaşadıkları sorunları bir bir sıraladı.

Yeni Şafak’ta yer verilen habere göre, yönetimin mobing yaptığını söyleyen doktorlar, cerrahi ve dahiliye bölümünde görev yaptıklarını belirtti.

Mesai saatlerinin uzunluğundan söz eden ve diğer hastanedeki doktorların aldığı ücretin üçte birini aldığını belirten uzmanlar, bayram izinlerinde dahi çalıştırıldıklarını ifade ettiler.

“Çağrılar karşılıksız kalınca dilekçeler vermek zorunda kaldık”

Doktorların, sorunları konuşmak ve çözüm aramak için üniversite yönetimine sık sık çağrıda bulunmasını rağmen karşılık görmediklerini belirterek “Hastane ve üniversiteden toplantı talep ettiği; bu çağrılar karşılıksız kalınca, dilekçeler vermek zorunda kaldık.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Uzmanlık eğitimi gören ve aynı zamanda hasta bakan doktorların haksızlığa uğradığını belirten Av. M. Ömer ASLAN “ Yüksek Öğrenim kanununa göre tıpta uzmanlık eğitimine devam eden hekimler, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hekimlerle aynı aylık ve ödeneklere hak kazanmak durumunda” diye konuştu.

Hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunduklarından söz eden Av. Ömer  Aslan “Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve idaresi ise ne yazık ki hekimlerine bu hakları teslim etmediği gibi, toplantı taleplerini ve dilekçeleri cevapsız bırakarak, hastanenin hekimleri yalnız bıraktığını ifade etmiştir.” dedi.

Av. Aslan, hastane ve üniversite yönetiminin, hakları verme yerine doktorlara stajyer gibi davrandığını vurgulayarak “Bunlar uzmanlık eğitimini hiç anlamamış olduğu da ortaya çıktı. Zira tıp fakültesi 4. ve 5. sınıf öğrencilerine stajyer doktor, 6. sınıf öğrencilerine intörn doktor denmektedir. Oysa konu kişiler, tıp fakültesini bitirdikten sonra, uzmanlığını tamamlamak üzere olan kişilerdir.” açıklamasında bulundu.

Yapılan şikayet üzerine YÖK’ün de harekete geçtiği idari işlem başlattığı kaydedildi.

(Kaynak: Yeni Şafak)