Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” sözünü hatırlatan Çömez, bu ifadenin ardından doktorların ülkeden ayrılma eğiliminin arttığını ve bu trendin devam edeceğini belirtti. 

Çömez, hastanelerdeki randevu sıkıntısı ve diğer sorunların da doktorların yurt dışına yönelmesinde rol oynadığını vurguladı.

Sağlık Çalışanlarına Saygı ve Özen Eksikliği Var

Çömez, yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanlarına tepeden bakarak, hak ettikleri saygıyı ve özeni göstermezseniz, bu sorunların çözümü mümkün olmayacak. Tıp fakültesi öğrencilerinin çoğunun hayali yurt dışında çalışmak,” dedi. Türkiye’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının arttığını belirten Çömez, Avrupa ülkelerinde bu tür vakaların nadir olduğunu, ancak Türkiye’de gündem oluşturmasına rağmen etkin önlemler alınmadığını ifade etti.

‘Belimde Unutulan Gazlı Bezler Hayatımı Mahvetti’ ‘Belimde Unutulan Gazlı Bezler Hayatımı Mahvetti’

Yurt Dışında Çalışma Koşulları ve Ücretler Dikkat Çekiyor

Avrupa Birliği ve ABD’de çalışmak için gereken akredite dil sınavı ve tıbbi değerlendirme süreçlerine dikkat çeken Çömez, bu standartları sağlayan Türk hekimlerinin yurt dışında rahatlıkla iş bulduklarını ve iyi şartlarda çalıştıklarını belirtti. Kendi deneyiminden örnek veren Çömez, İngiltere’de aldığı ücretin vergiler düşüldükten sonra aylık 7 bin Sterlin’e (294 bin TL) ulaştığını söyledi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Branşındaki Sorunlara Dikkat!

Çömez, çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında genç doktorların az ilgi gösterdiğini vurguladı. İstanbul’da 4 milyon çocuğa bakacak yeterli sayıda doktor bulunmamasının büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.