İkinci Öğretim Programlarına Son

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız, devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur," dedi. Vakıf üniversitelerinin de aynı doğrultuda hareket etmesi gerektiğini belirten Özvar, bu programların istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Vakıf Üniversitelerine Yönelik Talimatlar

Vakıf üniversitelerinin gelecek yıla yönelik planlamalarını bu değişikliklere göre yapmaları istendi. Geçen sene 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti ve bu yıl YKS kontenjanlarında benzer bir düşüş bekleniyor.

Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti Sağlık Bakanı Memişoğlu: Amacımız Önce Hasta, Sonra Çalışan Memnuniyeti

Kontenjan Azaltmaları

Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimler gibi bazı programlarda kontenjanların azaltılması kararı da alındı. Bu değişikliklerle birlikte, üniversitelerdeki program kalitesinin artırılması ve mezunların istihdam edilebilirliğinin artırılması hedefleniyor.

Yeni Düzenlemeler

YÖK ayrıca, sınavsız ikinci üniversite için 'yaş sınırı' şartı getirdi. Uzaktan ve ikinci öğretim üniversite harç ücretlerinde ise artış yapıldı. Bu düzenlemelerle, yükseköğretimde kaliteyi artırma ve eğitim programlarını geleceğin ihtiyaçlarına uygun hale getirme hedefleniyor.

Gelecek İçin Planlama

Özvar, bu kararların üniversitelerdeki eğitim kalitesini yükseltmek ve öğrencilerin gelecekteki istihdam olanaklarını artırmak amacıyla alındığını belirtti. Vakıf üniversitelerinin de bu doğrultuda hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Özvar, gelecek yıl için planlamaların şimdiden yapılmasının önemine dikkat çekti.