Depremlerde 22 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiği, hastane içerisindeki yoğun bakım hastalarının ölüme terk edildiği iddialarıyla kamuoyunun dikkatini çeken hastane, hisselerinin yüzde 75'inin MMT Amerikan Hastaneleri Grubu'na devredilmesinin ardından çalışanlarını tazminatsız bir şekilde işten çıkardı. Toplamda 600 sağlık emekçisi, haklarını talep ediyor.

Hatay Özel Defne Hastanesi'nin hisselerinin büyük bir kısmının MMT Amerikan Hastaneleri Grubu'na geçtiği devir işlemi sonrasında, yaklaşık 600 sağlık emekçisi tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan sağlık emekçisi Ali Canım, hastane çalışanlarının alacaklarının ödenmediğini ve mağduriyet yaşandığını ifade etti.

Ali Canım, yaşanan bu süreçte emekçilerin uzun bir süre boyunca alacaklarını beklediğini, ancak hastane yönetimi ve MMT Amerikan Hastaneleri Grubu tarafından herhangi bir ödeme yapılmadığını belirtti. Ayrıca, hastane yetkililerinin emekçilere gelecekte ödeme yapılacağını söylediğini ancak bu ödemelerin tazminat haklarından kesinti yapılacağı şeklinde tekliflerde bulunduğunu aktardı.

Canım, yaşanan bu durumu "insanlık dışı" olarak nitelendirdi ve Özel Defne Hastanesi ve MMT Amerikan Hastaneleri Grubu'ndan alacakların derhal ödenmesini talep ettiklerini belirtti. Ayrıca, çalışanların ödedikleri emeklerinin ve haklarının korunması gerektiğini vurguladı.

600 SAĞLIKÇI MAĞDUR

Sağlık çalışanı Ayten Koç kansere yenildi Sağlık çalışanı Ayten Koç kansere yenildi

Konu hakkında BirGün’e açıklama yapan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Servar Yılmaz, şunları dile getirdi: “Özel Defne Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin kasım, aralık ve ocak ayı maaşları ödenmemiş. Şubat ayında deprem olduktan sonra depremden bugüne kadar da herhangi bir ödeme alamamışlar. Gelinen noktada sağlık emekçileri hem kasım ayından beri maaş almadı hem de işten çıkarıldıktan sonra kendilerine herhangi bir tazminat ödemesi yapılmadı. Hastanenin yüzde 75 hissesini devir alan şirket genel kurul yapılmasını bekliyor. Genel kurul yapılıp devir işlemlerini tamamladıktan sonra ödeme yapmayı taahhüt ediyor. Ancak şu anda yaklaşık 600 çalışanın ciddi bir mağduriyeti var. Biz sağlık emekçilerinin ve hekimlerin yanındayız. İki tarafta kabul ederse arabuluculuk yapmaya hazırız. Yeter ki yaşanan bu mağduriyet bir an önce son bulsun.”

Kaynak: Birgün