2 büyük depremin ardından sayıları yüzbinlerle ifade edilen göç nedeniyle bir aile hekimi maaşının %20 azaldığını ileri sürerek adeta isyan etti.

Deprem etkisinin yüksek olduğu bir aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimi yaşadığı mağduriyeti anlattı. Aile hekimi, insanların göç etmesinden dolayı aile hekimliği maaşlarında yüksek miktarda kayıplar olacağını belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Aile hekimliğinde uygulanan nüfusa dayalı maaş hesaplanması; bebek-çocuk izlem, gebe izlem, aşılama, yaşlı nüfus, aile hekimliğine kesin kayıtlı nüfus sayısı ve aylık bakılan poliklinik sayısına dayanıyor.

“İlgililer sorunlar çıkmadan önlem almalılar”

Mevcut durumda bulunduğumuz nüfusun yok denecek kadar azalması sebebiyle alacağımız maaş eskisi gibi olmayacak. İnsanların göç etmesinden dolayı aile hekimliği maaşlarında yüksek miktarda kayıplar olacaktır. Bu konuda ilgililerin sorunlar çıkmadan bu konuda önlem almalarını istiyorum. Şuan 1 aydır gönüllü olarak çalışmama rağmen geçen ay ki maaşının yüzde 20 azaldı. İleriki aylarda böyle düşmeye devam ederse normal bir memur maaşına dönüşecektir. Bu durumda yer değiştirme istifa durumunu bile düşünebilirim.”