Kabinede Görüşülecek: Memurlara Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak mı? Kabinede Görüşülecek: Memurlara Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak mı?

Hekimin darp eden vatandaşın sosyal medya tehditleriyle saldırısına devam etmesi üzerine Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, vatandaşla ilgili açılan darp davasının yanı sıra sosyal medya tehditleri ile ilgili ikinci bir davanın açılacağını kaydetti.

Doktora yumruklu saldırı

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Servisi'nde kanser tedavisi gören Nazife Kuşçu, 6 Şubat'ta çoklu organ yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Serviste asistan doktor olarak görev yapan B.B.Ö., Nazife Kuşçu'nun oğlu Volkan Kuşçu'ya annesinin ölüm belgelerinin doldurulması gerektiğini bildirmek istedi. Ancak bu sırada Volkan Kuşçu, doktor B.B.Ö.'ye yumruklu saldırıda bulundu. 

Alkollü çıktı

Olaya müdahale eden güvenlik görevlileri devreye girerken, hastane yönetimi acil durum kodu olan "beyaz kod" bildiriminde bulundu. Polis ekipleri hastaneye çağrıldı ve Volkan Kuşçu gözaltına alındı. Kuşçu'nun yapılan alkol kontrolünde 1,30 promil alkollü olduğu belirlendi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Volkan Kuşçu, çıkarıldığı hakimlikçe ev hapsi cezasına çarptırıldı. Ancak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı sonucunda yeniden gözaltına alınan Kuşçu, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe 9 Şubat'ta tutuklandı.

"Cezaevinden çıkan adam katile dönüşür"

Edirne 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Volkan Kuşçu hakkında dava açıldı. İkinci duruşmada mahkeme heyeti, saldırıya uğrayan doktor B.B.Ö. ile ilgili kesin doktor raporunun beklenmesine ve sanık Volkan Kuşçu'nun tahliyesine karar vererek duruşmayı 12 Haziran'a erteledi. Duruşmanın ardından tahliye edilen Kuşçu, sosyal medya hesabından tehdit içerikli bir mesaj paylaştı. "Cezaevinden çıkan adam katile dönüşür" şeklindeki replik içeren bir dizi sahnesini paylaşan Kuşçu'nun ailesi, bu mesajı savcılığa şikayet etti. Haberleşme ve iletişim yasağı olan Kuşçu'nun paylaşımını tehdit olarak değerlendiren savcılık, hakkında tutuklama talebinde bulundu. Kuşçu, bu şikayetin ardından yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İkinci dava açıldı

Edirne Tabip Odası'nda gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan oda başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, darp davasıyla birlikte tehdit olayıyla ilgili olarak Edirne 5. Asliye Mahkemesi'nde ikinci bir davanın açıldığını belirtti. Altun,

Yarın Edirne Adliyesi'nde olacağız yine. Çünkü bir hasta yakınının doktor meslektaşımıza yumruklu saldırısı sonrasında yaşanan bu ikinci duruşmada saldırganın tahliye edilmesi ve sosyal medya üzerinden tehdit mesajlarının devam etmesi üzerine şikayette bulunuldu. Tahliye edilen sanık yeniden tutuklandı. Şimdi tehdide ilişkin ikinci bir dava başladı

şeklinde konuştu.

Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seher Çimen Özgen, şiddet olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Defalarca beyaz kod alan bir saldırgan bu, 'Ben defalarca bunu yaptım, 3 gün yatar çıkarım' diyerek hekim arkadaşımızı tehditlerini savuran birisiydi. Nitekim de tahliye olduğu günden itibaren akabinde hala duruşma sürerken bile bu hoyratlığı gösterebilecek cesarete sahip. Tahliye olduktan sonra doktor hanıma tehditlerine devam ediyor. Bu genç kızımız korkabilirdi, bu olayı ailesi sahiplenmeyebilirdi, sahiplenen bir ailesi olamayabilirdi. Çünkü bu tür kişilerin kaybedecekleri bir şey yok ama bizim kaybedeceğimiz, korkan kişileri de bu konuda yadırgamamak gerek.

Belki bu olay da böyle kapanacaktı ama genç meslektaşımız, yaşadığı olayı bir başka kişinin yaşamaması adına, kişinin ceza çekmesi adına olayı sahiplendi, kaçmadı, korkmadı, gizlenmedi ve ailesi de yanında durdu. Kişisel olarak bu insanlar mücadelelerini sürdürdükleri için bu noktaya geldi. Yoksa tahliye olmuştu bu kişi. Şikayet üzerine tekrar tutuklandı

şeklinde konuştu.