Yazar Reha Erus, sağlık hizmetlerinin sunulduğu hastane bekleme alanlarında sigara içilmesinin, hem sigara içenlerin sağlığını hem de çevrede bulunan diğer insanların sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Hastaların ve hasta yakınlarının sağlık kuruluşlarında sigara dumanına maruz kalmak zorunda bırakılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Erus yazısında şunları kaydetti:

Malum yaş ilerliyor. Yılda en az bir kere check up yaptırıp durum değerlendirmesi gerekiyor. Üstelik kanser taraması da şart. Bu yüzden en az altı tüp kan alıyorlar.

Bu tür kontroller için her zaman devlet hastanelerini tercih ederim. Testimizi İstanbul’un güvenilir hastanelerinden birinde yaptırdık. Çok şükür sonuçlarımız iyi çıktı. Hatta iyi haber şeker ilaçlarımda doz indirimi yapıldı.

Gelelim başlıktaki konuya. Hastane çok büyük. Bölümler bloklara ayrılmış. Koca bir bahçe ve bekleme alanları var. En kalabalık bölge poliklinikler. Önlerinde hastalar birikmiş. Tabii ziyaretçiler de var. Kan vereceğim polikliniğin kapısında insanlar ayakta veya merdivenlere oturmuş fosur fosur sigara içiyorlar. Dumandan içeriye adım atmak mümkün değil. Poliklinikten kolunda serumla çıkan biri acele sigarasını yakıyor, derin bir nefes alıp dumanı üflüyor kalabalığa doğru. İnanılmaz bir durum.

Ne kendisini ne de diğer hastaları düşünüyor. Bahçedeki banklarda hastaların bazıları sıralarını beklerken emzik gibi sigarayı adeta emip dumanını yanındakinin suratına üflüyor. Dayanamadım birine hastanelerde ve etrafında sigara içmenin yasak olduğunu hatırlatmaya çalıştım. Sen misin bu girişimi yapan. Adam dayılandı ‘Göster bakalım ‘Sigara içmek yasak’ tabelasını. Burası açık hava’ diye hiddetlendi. Doğru hiçbir yerde tabela yoktu. Tahlil sonuçlarını almaya tekrar gittiğimde değişen bir şey olmadığı gibi sigara içenler daha da fazlalaşmıştı.

Buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyorum. Lütfen hastanelerde açık hava bahçeleri ve meydanları olsa da sigara içmeyi yasaklayın. Dünyanın hiçbir yerinde hastanelerde, kliniklerde bekleme alanlarında sigara içilmez. Yasaktır ve cezası büyüktür. Şifa bulmaya giden şifayı kapmasın.