Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı diğer kanunlarda yapılan düzenlemelerle birlikte hukuki süreçlerde önemli yenilikler getirildi.

Enflasyon Rekor Kırarken Ekonomistlerden Çarpıcı Yorumlar Geldi! Enflasyon Rekor Kırarken Ekonomistlerden Çarpıcı Yorumlar Geldi!

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararlarına İstinaf Hakkı

Yeni düzenlemeyle, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları istinafa götürülebilecek. Daha önce bir hafta olan mahkeme kararlarına itiraz süresi iki haftaya çıkarıldı. Böylece, mahkeme kararlarına itiraz etmek isteyenler için daha geniş bir zaman dilimi tanındı.

Tazminat Hakları Genişletildi

Kovuşturmaya yer yok veya beraat kararı alan kişilere maddi ve manevi tazminat hakkı verildi. Konutu terk etmeme veya bağımlılıktan arınmak amacıyla hastanede tedavi olma gibi adli kontrol yükümlülükleri uygulanan kişiler, haklarında kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararı verilmesi durumunda tazminat talep edebilecekler.

Tazminat Komisyonları

Koruma tedbirleri nedeniyle yapılan maddi ve manevi tazminat istemleri, ağır ceza mahkemeleri yerine Tazminat Komisyonu’na yapılabilecek. Bu değişiklik, tazminat süreçlerinin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini amaçlıyor.

Adli Para Cezalarında Artış

Yeni düzenlemelerle birlikte adli para cezalarının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı ise 100 liradan 500 liraya yükseltildi. Bu artış, işlenen suçlar bakımından caydırıcılığı artırmayı amaçlıyor.

Temyiz ve Adli Para Cezası Kesinlik Sınırları

Sulh Ceza Mahkemelerinin kararlarını temyize götürme başvuru bedeli ve ceza mahkemelerinin vereceği adli para cezası kesinlik sınırı 15 bin lira olarak belirlendi. Bu düzenleme ile hukuki süreçlerdeki belirsizlikleri azaltmayı ve daha net bir çerçeve sunmayı amaçlandığı öğrenildi.