Cevdet Yılmaz'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Orta Vadeli Program (OVP), kamu kesimi ve özel kesimler için belirsizlikleri ortadan kaldıran bir yol haritası niteliği taşımaktadır. 3 yıllık bir yol haritası hazırladık. İstişare ve ortak akıl bizim düsturumuzdur.
  • Bu programla öncelikle deprem afetinin yaralarını sarmayı hedefliyoruz.
  • Programın 4 temel amacı var: Makroekonomik ve finansal istikrarın sağlanması, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, yatırım, istihdam, üretim, ihracat perspektifinde büyüme ve istihdamın devam ettirilmesi, sosyal adalet ve refahın güçlendirilmesi.
  • Merkez Bankası, araç bağımsızlığı çerçevesinde üzerine düşeni yapacaktır. Beklenti yönetimi ile para politikasının kısa dönemli olumlu etkilerini artırmayı hedefliyoruz.
  • Dünya genelinde yükselen korumacılık, ticaret ve ekonomiyi daralttı.

İşsizlik oranının da tek haneye düşmesi hedeflenmektedir.

Merkez Bankası Enflasyon Oranı Değişti! Beklenen enflasyona göre zamlı memur maaşları! Merkez Bankası Enflasyon Oranı Değişti! Beklenen enflasyona göre zamlı memur maaşları!

"2023 enflasyon hedefi yıl sonu yüzde 65"

Bu dönemde dünya şartları, yaşadığımız afetler ve birçok faktör, bütün geçici olarak enflasyonda bir yükseliş söz konusu. Türkiye, son 20 yılda dünya ortalamasından yüzde 2 fazla büyüdü. 2024 için yüzde 4, 2025 için yüzde 4,5 ve 2026 için yüzde 5 büyüme ön görüyoruz. Büyüme tahminimiz 2023 sonu için ise yüzde 4,4. Bu yıl sonu için enflasyon tahminimiz yüzde 65. Ancak bu bir geçiş dönemidir. 2026'da enflasyonda yüzde 8,5'lik bir oranla tek haneli enflasyonu hedefliyoruz.

TÜİK'in açıklamasına göre; Eylül itibariyle Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 58,94, aylık yüzde 9,09 oldu.