“Asgari ücrete ara zam yapılacak mı?” sorusuyla ilgili çalışanların merakla beklediği habere olumsuz yanıt veren Çalışma Bakanı Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonda düşüş açıklamasına katıldığını kaydetti.

Milyonlarca kişinin gözü kulağı temmuz ayına çevrilmiş durumda. Memur ve emekli zam oranlarını merakla beklerken çalışanların da gündeminde asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağına yönelik yeni gelişmeler var.

Zam tartışmalarını bitirdi

Bakan Vedat Işıkhan, ara zam tartışmalarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Işıkhan, asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceği sorusuna; “Geçen yıl belirlenirken 1 yıl diye belirlendi.” yanıtını verdi.

Canlı yayına katıldı

24 TV yayınına katılan Çalışma Bakanı Işıkhan, “Asgari ücretle ilgili bu tartışmalar her dönem yaşanıyor. Seçim gündeminde ve sürekli asgari ücrette ara zam olacak mı olmayacak mı?” tartışmaları yapılıyor.

Hastane Ve Sağlık Müdürlüklerinde Yönetici Bolluğu Hastane Ve Sağlık Müdürlüklerinde Yönetici Bolluğu

“1 yıllık belirledik”

Geçen yılın asgari ücretini belirlerken bir yıllık olarak belirledik. İşveren sendikalarıyla görüşürken bu konuda anlaşmaya vardık, bir yıllık olacak dedik. Bakanlık olarak asgari ücreti biz belirlemiyoruz. Bunun için asgari ücret tespit komisyonumuz var. Hem işçi hem işveren sendikalarının temsilcileri bir komisyon olarak çalışıyorlar.” açıklamasında bulundu.

“Emeklinin yanında olduk”

Işıkhan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu süreçte biz her zaman işçimizin, emekçimizin yanında olduk. Asgari ücret tespit komisyonunun belirlediği ücret yıllık yüzde 100’lük artış sağladık.

Mehmet Şimşek ile aynı düşünüyormuş

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonun yaz aylarıyla inişe geçeceği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Vedat Işıkhan,

“Benim görüşüm de aynı bu şekilde. Ekonomi yönetimimize de teşekkür ediyorum. Bu yaklaşımlarla birlikte temmuz ayından sonra enflasyonun düşüşe geçeceğini hep birlikte göreceğiz inşallah”

diye konuştu.