Bakan Işıkhan, Memur-Sen'in taleplerine de değinerek, yetkili konfederasyonun 2024-2025 yıllarında toplam yüzde 110 zam talebinde bulunduğunu ifade etti. Kamu İşveren Heyeti olarak ilk tekliflerini açıkladıklarını ve yeni tekliflerini de sunacaklarını dile getirdi.

Görüşmelerin henüz pazarlık aşamasında olduğunu belirten Işıkhan, tekliflerin uygun bulunup bulunmadığının doğal bir süreç olduğunu ve sonuçta sağduyu, ortak akıl ve uzlaşma içinde bir çözüme varılmasını umduğunu ifade etti. Eğer anlaşma sağlanamazsa, sürecin Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından sonuçlandırılacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca, deprem bölgesinde etkilenen illerde toplum yararına programların (TYP) 9 ay daha uzatılacağını duyuran Işıkhan, bu süre uzatımının iş arayan vatandaşlara gelir desteği sağlamayı ve iş gücü piyasasına uyumu desteklemeyi amaçladığını belirtti. TYP'den yararlanacak vatandaşlara getirilen istisnalar ve genişletilen izin hakları hakkında da bilgi verdi.

Emeklilerle ilgili olarak da Cumhurbaşkanı'nın talimatları doğrultusunda çalıştıklarını belirten Bakan Işıkhan, emeklilerin taleplerine kayıtsız kalmayacaklarını ve vatandaşların taleplerine uygun cevaplar sunacaklarını ifade etti.