Habertürk Televizyonunda canlı yayına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelir vergisi dilimleri ile ilgili çalışma yaptığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tüm çalışanları kapsayacak biçimde vergi dilimlerinde bir iyileştirme düzenlemesi yapılacağını söyledi.

Habertürk televizyonunda canlı yayına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, asgari ücrette ihtiyacı olması durumunda geçen sene olduğu gibi ara zam yapılacağını söyledi.

Bakan Bilgin memura enflasyonun üzerinde bir artış sağlayacaklarını da söyleyerek, “enflasyon oranının üzerinde bir artış vereceğiz memurlara. Ama oran vermek istemiyorum. Kesinleşmiş bir rakam olmadığı için bir şey söylemiyorum” dedi.

Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç "Merkez Bankasının hesaplamasına göre yüzde 55'lik asgari ücret artışının yüzde 3,3 ila yüzde 4,4 arasında etkiliyor." dedi.

"İHTİYAÇ OLURSA GEÇEN SENE GİBİ ARA ZAM YAPILABİLİR"

Asgari ücret yüksek belirlendikçe, reel olarak yukarıdaki ücretlerde yüzde 100 artmıyor ama yüzde 60 artıyor. yüzde 70, yüzde 80 artıyor. Aşağıdan yukarıya artıyor. Nitelikli emekte bu artış daha yüksek. Daha düşük usta, işçi asgari ücretin bir kademe üzerinde yer alıyorlar. Türkiye'de enflasyon dizginlenirse asgari ücret reel artışlara tekabül edecek şekilde sürdürülürse ücretlilerin milli gelirden aldığı payı yukarıya tırmandırır. Enflasyon kontrol altına alındı. Bir an önce önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'lere düşeceğini tahmin ediyoruz. Mayıs/Haziran'da yüzde 35-40 düşmesini bekliyoruz. Bizim emekçileri koruyan ücret politikasını, toplu sözleşmelerinin üzerinde asgari ücret belirliyoruz. Burada sayın Cumhurbaşkanımızın desteği var. Asgari ücretlerin üzerindekini de koruyacak politika izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'leri göreceğiz, endişe etmeyin' dedi. 1 yıl önce savaş, pandemi olacağını biliyor muyduk? Olağanüstü şeyler olmazsa bizi yıl sonuna kadar götürecek asgari ücret belirledik. Olağanüstü şartlarda yeniden müdahale ederiz, geçen sene nasıl Temmuz ayında müdahale ettiğimiz gibi. İhtiyaç olursa geçen sene gibi zam yapılabilir.

Vergi dilimlerinde bir düzenleme yapıyoruz

İki şey söylemek istiyorum. Ücret artışlarının dışında memurlar için önemli bir şey yaptık. Asgari ücrete kadar olan kısımdan vergi almıyoruz. Başka bir şey daha yapıyoruz. Vergi dilimlerinde bir düzenleme yapıyoruz. Maliye Bakanı açıkladığında öğrenirsiniz. Ocak ayında aldığımız zammı neden aralıkta alamıyoruz eleştirileri gidereceğiz. Üçünkü olarak asgari ücreti artırdığımız için vergiden dolayı maaşlar yine yükselecek.

Bakan Bilgin, EYT'deki borçlanmaya açıklık getirdi

EYT'deki teknik çalışma henüz tamamlanmadı. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanları kapsıyor bu çalışma. 1999'dan önceki doğum ve askerlik gibi borçlanmalar dikkate alınıyor. Mevcut yasadaki hak devam edecek. 2000'de işe girmiş ama askerliği 1999'dan önce ise bu süreyi borçlanabilecek.

Bakan Bilgin yaş sınırı olacak mı şeklindeki soruya "Teknik çalışmalar tamamlandıtan sonra karar vereceğiz" dedi.

Editör: Haber Merkezi