Bu gelişmeye göre, bütün kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılacak. Bu düzenleme, Meclis'e Ekim ayında sunulacak ve ilk aşamada 520 binden fazla memur bu ek göstergeden faydalanacak.

Düzenlemenin dışında kalan ancak birinci derecede yer alan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni gibi kamu görevlileri de 3600 ek gösterge avantajından yararlanacak. Meclis'e sunulacak düzenlemeyle ilk etapta 520 binden fazla memurun maaşları artacak.

Bu düzenleme sayesinde 25 yıl çalışan bir memurun aylığına 600 puanlık bir artışla yaklaşık 2800 lira ek gelir sağlanacak ve ikramiyelerdeki artış da en düşük 60 bin liradan başlayacak.

Toplu sözleşme görüşmeleri, yaklaşık 4 milyon memur ve 2.5 milyon memur emeklisini kapsıyor. Bu çerçevede, 1 Ağustos'ta başlayan takvime uygun olarak 11 hizmet koluna ait tekliflerle genel taleplere dair ön müzakereler gerçekleştiriliyor.

Memur-Sen, görüşmelerde gelecek yıl için 3'er aylık dönemler halinde toplamda yüzde 110 zam teklifiyle masaya oturdu. Bu teklifte, gelecek yıl için birinci üç ayda yüzde 25, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15 ve dördüncü üç ayda yüzde 10 artış yapılması öngörülüyor. Bu teklifle en düşük memur maaşı rekor bir artışla 22 bin liraya yükselirken, Memur-Sen aynı zamanda 30 bin lira taban ücret talebinde de bulundu.

BAKAN IŞIKHAN: EMEĞİN HAKKINI GÖZETİYORUZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını belirleyecek toplu sözleşme müzakere sürecinin aralıksız devam ettiğini belirterek, 'Ağustos sonunda tarafları memnun edecek şekilde sonuçlanacağını ümit ediyorum.

Çalışana, emekliye, sendikalara kulağımızı kapatmadık, emeğin hakkını gözettik. Emeklilerimize, çalışanlarımıza, işverenlerimize, sendikalarımıza hiçbir zaman kulaklarımızı kapatmadık.

Katılımcı sosyal devlet anlayışımızın gerektirdiği şekilde her zaman milletimizin yanında olduk. Bundan sonra da aynı bilinçle aynı vizyonla sahadan gelen görüşlere kulak vermeye devam edeceğiz' dedi.

EK GÖSTERGE MECLİS'E GELECEK

Sabah'ta yer alan habere göre; Toplu sözleşme görüşmelerinin ardından yaklaşık 520 bin kamu çalışanını ilgilendiren ek gösterge düzenlemesi de Meclis'e gelecek. Yılın başında ek gösterge düzenlemesiyle 1. dereceye kadar yükselen tüm çalışanların ek göstergesi 600 puan artırıldı.

Öğretmen, polis, hemşire müdür gibi bazı meslek gruplarında 2200 veya 3000'den 3600'e çıkarıldı. Temmuz 2022'de yapılan yasal düzenleme 15 Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe girdi.

Devlet Memurları Kanunu'nda tanımlanan ve memurların kıdemlerini ortaya koyan puanlama sistemine kademe, derece adı veriliyor. Buna göre iki yıllık üniversiteden mezunlar 10. derece ve 2. derecede göreve başlıyor ve en çok 1. dereceye kadar yükselebiliyor.

HEM AYLIK HEM İKRAMİYE ARTACAK

Ek gösterge memurların maaş, emeklilik sonrası aylık ve ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Ek göstergenin yüksek olması hem aylık hem de ikramiyeyi artırıyor.

Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların birinci derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamının yüksek olmasını istiyor. Kamuda çalışan şef, araştırma ve planlama uzmanları, tekniker, müdürün üzerinde olan uzman personel de ek gösterge alabilecek.

Yapılacak düzenlemeyle 600 puanlık bir artışla 25 yıllık çalışanın aylığına bugün itibariyle yaklaşık 2800 lira ilave edilirken, ikramiyedeki artış da 60 bin liradan başlayacak. Ek gösterge artışından bütün çalışanlar yararlanacak.

Yardımcı hizmetler sınıfında yer alıp hiçbir ek göstergesi olmayanlara 600 ek gösterge verilecek. Yapılan düzenlemeler ortaokul, lise mezunu, iki yıllık üniversite bitirenlerin de cebine yansıyacak.

2 yıllık polis koleji mezunları, bekçi, uzman jandarma da yararlanacak. Ek gösterge artışından kendi alanında yükseköğrenim görenlere değil işletme tahsili yapan hemşire de yararlanabiliyor.

Kaynak: Akşam Gazetesi