Hasta yakını, isteklerinin yerine getirilmemesi sonucu tedavi uygulayan hemşire Z.S.'yi takip ederek hastane içinde saldırdı. Saldırı sonucunda hemşire yaralandı ve  tedavi altına alındı. Ancak olayın daha da şaşırtıcı yanı ise hastane güvenliği için önemli olan Beyaz Kod sisteminin bu durumda işe yaramadı.

Beyaz Kod sistemi, acil durumlarda hızlı bir şekilde güvenlik ekibini olay yerine yönlendirmek amacıyla kullanılırken, bu kez işlevsiz kaldı. Güvenlik personeli, olayın geliştiği yere ulaşmakta gecikti.

Hastane yetkilileri olaya hemen müdahale ederken, adli süreç de başlatıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, benzer olayların tekrarlanmaması için güvenlik önlemlerini gözden geçireceğini açıkladı.

Bu haberde olaya ilişkin video görüntülerin yayınlanması, şiddete maruz bırakılan kişi ya da kişileri dijital şiddete de maruz bırakacağı, kurbanlaştırıp güçsüz hissetmelerine neden olacağından, faillere yöntem sunacağı ve cesaretlendirecegi için ayrıca şiddeti izleyen kişileri travmatize edeceği, şiddet algısını bozacağı, toplumda olayların kanıksanmasına yol açıp şiddeti yeniden üreteceği gerekçeleriyle kullanılmamıştır.

THD İzmir Şube Başkanı Benligül: “Artık kınama konuşmaları duymak istemiyoruz

Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim? Hükümetin sağlık sistemini eleştiren Ak Partili Milletvekili Kim?

Medyascope’a konuşan Türk Hemşireler Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ebru Melek Benligül artık kınama konuşmaları duymak istemediklerine şu sözlerle dikkat çekti:

“Hemşireler ve sağlık profesyonellerine karşı arkası kesilmeyen artan şiddet olaylarından ve buna karşılık caydırıcı cezaların bulunmamasından dolayı endişeliyiz. Bizler, çalışma ortamlarımızda tüm enerjimizi hastalarımızın kaliteli ve nitelikli hemşirelik bakımını alabilmesi için harcamak istiyoruz. Bizler, şiddetin her türü ile mücadele etmek zorunda olmadığımız çalışma ortamlarının sağlanmasını istiyoruz. Bizler artık kınama konuşmaları değil sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik politikaların uygulamaya geçirilmesini istiyoruz. Şiddete maruz kalan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlık profesyonellerine karşı her türlü şiddeti kınıyor ve bu çeşit olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.”

Senem Büyüktanır-Medyascope