Bazı bankalar, promosyon ücretlerini 15 bin TL'ye kadar çıkartarak dikkat çekerken, taahhüt sürelerini kısaltma ihtimalleri de konuşuluyor. Özellikle 3 yıl süreli anlaşmaların yerine, 1,5 yıl gibi daha kısa süreli taahhütlerle anlaşmalar yapılacağı öne sürülüyor. Bankaların yeni promosyon oranlarını ve şartlarını yakın zamanda duyurması bekleniyor.

Asgari ücret ve memur maaşlarındaki artışın etkisiyle, bankalar hızla adımlarını attı. Promosyon tutarları, 15 bin TL'ye kadar yükseldi. Birçok banka, 7 bin 500-10 bin TL aralığında maaş alanlara 7 bin 500 TL, 10 bin TL ve üzeri maaş alanlara ise ortalama 9 bin TL promosyon sunuyor.

Temmuz ayında maaşlara yansıyan artışların ardından, bankaların da promosyon politikalarını güncellemesi bekleniyordu. Bu güncellemeler çoğu bankada ufak dokunuşlar şeklinde gerçekleşirken, özellikle emeklilerin beklentileri karşılanmamıştı. Şimdi, bankalardaki promosyon yarışının tekrar alevlendiği görülüyor.

Bankalar arasındaki bu rekabet dalgası, müşterilere cazip fırsatlar sunmayı amaçlıyor. Finansal hizmet sağlayıcıları, müşteri tabanlarını genişletmek ve mevcut müşterilerini memnun etmek adına çeşitli kampanyalar geliştirmeye devam ediyor. Yakın gelecekte, bankaların yeni promosyon tekliflerini açıklamasıyla birlikte müşteriler, daha avantajlı ve uygun koşullarda hizmet alma şansına sahip olacak.

Emekliler de yararlanabilecek

En düşük memur maşının 22 bin TL olması sonrası harekete geçen bankalar, kurumlarla yeniden masaya oturmaya hazırlanıyor. Haliyle maaşlar gibi promosyonlar da yükselecek. Bazı bankalar promosyon ücretini 15 bin TL'ye çekti bile. Maaşını taşıyan çalışan öğretmenlerin yanı sıra emekliler, 3 yıl kalma sözü vererek promosyondan yararlanabilecek.

"Bedel ödendiği takdirde başka bankaya geçilebiliyor"

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlisi Tarkan Zengin, "Daha fazla promosyon veren banklara geçme imkanı da var. Buna cayma diyoruz biliyorsunuz. Burada 3 yıllık anlaşma yapılıyor. Bir başka bankaya geçmek isteyen emeklilerimiz yasak hakları geçebiliyorlar. 3 yıllık anlaşmayı 1 yıl önce yapmışsa 24 aylık promosyon bedelini ödediği takdirde bir başka bankaya geçebiliyor" dedi.

Taahhüt süresi kısalıyor

ATV Haber'in haberine göre bazı bankaların taahhüt süresini kısaltmaya gidebileceği de konuşuluyor. 3 yıl yerine 1,5 yıl üzerinden de anlaşmalar yapılabilecek. Bankaların yeni promosyon oranlarını ve şartlarını önümüzdeki günlerde duyurması bekleniyor.