Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak İş kongresinde memur maaşlarına ilişkin 22  bin lira olacak açıklaması yaptı. Buna göre, Temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşı 22 bin lira olacak. Memur maaşlarıyla ilgili tartışmalar, net mi brüt mü olduğu konusuyla bir süre gündemi meşgul etti. Ancak konuyla ilgili gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den bir açıklama daha geldi.

Sn. Nebati memur maaş zamları konusundaki 'net' rakamı söyledi.

"MEMUR ZAMMI EMEKLİYE DE YANSIYACAK"

Çalışanların ve emeklilerin maaşlarında yaptıkları iyileştirmelerle refah kaybına engel olduklarını söyleyen Nebati, "İnşallah temmuz ayında çalışanlarımızı ve emeklilerimizi daha da rahatlatacağız. EYT düzenlemesini, yüzyılın felaketine rağmen yürürlüğe koyduk, vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü tuttuk. En düşük memur maaşını 22 bin lira seviyesine yükseltiyoruz. Maaşlardaki bu artışların otomatik olarak memur emeklilerine de yansıyacağını tekraren ifade etmiş olayım." diye konuştu.

Nebati, kamu işçilerinin ücretlerinde refah payı dahil yüzde 45 artışa gittiklerini, 45 bin öğretmen ve 3 bin 500 engelli öğretmenin atamasını yaptıklarını anımsatarak, Türkiye Yüzyılı'nı "eğitimin yüzyılı" haline dönüştüreceklerini söyledi.