İsrail'in savaş uçaklarının hedef aldığı Türk-Filistin Dostluk Hastanesi'nde hastaların tedavisinin aksadığını ve ilaç tedarikinin yapılamadığını belirten Bakan Koca, Gazze'de yaşanan olaylara tepki gösterdi. Özellikle hastanenin kanser hastalarına hizmet veren bölgedeki tek sağlık kuruluşu olduğunu vurguladı ve "Çocuklar hiçbir kavganın ölen tarafı olamaz" dedi.

Şehir Hastanesi Açılış İçin Gün Sayıyor! Şehir Hastanesi Açılış İçin Gün Sayıyor!

Bakan Koca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilen hastanenin 36 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu ve 180 yatak kapasitesi bulunduğunu belirtti. Ancak, hastanede görevlendirilen sağlık çalışanlarının olmadığını ve halen 80 hastanın onkolojik tedavi için yatırıldığını belirtti. Bu durumun insanlık ve vicdanla bağdaşmadığını vurgulayan Bakan Koca, sağlık çalışanlarının ve kanser hastalarının savaşın hedefi olmasının bir savaş suçu olduğunu dile getirdi.

Gazze'de bir gemi hastanenin hazır beklediğini ve 40'a yakın ambulansın planlandığını açıklayan Bakan Koca, 8 uçakla kuvözler, ventilatörler ve jeneratörler dahil olmak üzere tıbbi malzemelerin gönderildiğini ifade etti. Ayrıca, 20 kişilik sağlık ekibinin Gazze'de görev yaptığını sözlerine ekledi.

Bakan Koca, hem Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı'na 20 sahra hastanesi kurma hazırlıklarının tamamlandığını belirtti ve bu konuda Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içinde olduklarını, güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini beklediklerini söyledi. Bakan Koca, izinler verildiği takdirde sağlık operasyonlarını hemen başlatmaya hazır olduklarını da dile getirdi.