Veteriner Hekimi Hastaneye Başhekim olarak görevlendirdiler

Sosyal medya’da ve bir çok haber sitesinde iki yönlü verilen haberlerden sonra saglikpersonelihaber.net olarak haberin gerçekliğini araştırarak açıklık getirmek istedik. Eski Milletvekili Çetin Bilgir, Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 3 yıllık başhekimi Yakup Baykuş izne çıktığında yerine Başhekim Vekili olarak görevlendirilen veteriner hekim Muhammet Bora Uzuner'in Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi mezunu olduğunu iddia edilerek yapılan görevlendirmeyi sert bir şekilde eleştirdi.

Atamalar 25.08.2019, 17:14 25.08.2019, 20:23 Güler Sağlam
Veteriner Hekimi Hastaneye Başhekim olarak görevlendirdiler

Konu sosyal medyada gündeme oturunca, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörlüğü çıkan iddialarla ilgili olarak açıklama yapmak zorunda kaldı ve satır arasında veteriner hekim Muhammet Bora Uzuner'in Başhekim Yardımcısı olarak atandığını doğrulamış oldu. Ancak iddiaları ortaya atan Eski Milletvekili Çetin Bilgir, Uzuner’in Başhekim olarak atandığını değil, Başhekim Yakup Baykuş’un izne çıktığı dönemde Veteriner Hekim olan birisinin hastaneye Başhekim V. olarak görevlendirildiğini ortaya çıkarmıştı. 

HAYVAN SAĞLIĞI UZMANI, İNSAN SAĞLIĞINI YÖNETİYOR İDDİASI

Sosyal medya hesabından olayın detaylarına değinen Eski Vekil Bilgir, atama konusunun eleştirilen tarafının, insan sağlığı konusunda birçok yetkin uzmanın olduğu Üniversite Hastanesine “hayvan sağlığı” uzmanının görevlendirilmiş olmasıdır diyerek, idarecilerin “kendinden” olsun anlayışı ile Kars halkıyla ve hepimizle; umursamaz ve alay eden tavırları tam anlamıyla hadsizliktir diyerek atamaya ilişkin tepkisini sürdürdü.

TIKLAYIN

Muhammet Bora Uzuner'’in veterinerlik fakültesi yani hayvan sağlığı konusunda eğitim aldığı açıkken, anatomide doktora yapması, Tıp Fakültesinde temel bilimlerde öğretim görevlisi olmasının, insan sağlığı alanında birçok uzman hekimin olduğu bir birime atanmasının yada vekaletende olsa görevlendirilmesinin ne kadar etik, ne kadar liyakat esaslarına uygun olduğu konusu tartışmalarının devam etmesini sağlıyor.

İddialarla ilgili kaynak habere ulaşmak için tıklayınız.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Yusuf Ayaz 1 yıl önce
doktor mu kalmamış hastanede???
vandan 1 yıl önce
Van Bölge egitim ve arastirma hastanesinde de
veteriner hekim bashekim yardımcısı olarak çalışıyor. Teyid edebilirsiniz
Ayse öGen 1 yıl önce
Hastane ve tıp fakültesi eğitim öğretimi birbirinden farklıdır. Adı geçen hocamız tıp fakültesi eğitim ve öğretim işlerinde yer alabilir ancak kendisi tıp fakültesi mezunu olmadığı için başhekim olması hukuksuz olmamakla birlikte kesinlikle etik değildir . Örneğin kendisi biyokimya doktorası yapsa bile biyokimya sonuçlarını imza ve onay yetkisi olmayacaktı
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?