Türkiye'deki milyonlarca asgari ücretli, Ocak ayında açıklanan 8 bin 507 liralık asgari ücretin, enflasyon ve yüksek hayat pahalılığı nedeniyle giderek daha az yeterli olduğunu dile getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklaması sonrası çalışanların gözü kulağı yapılacak iyileştirmeye çevrildi.

Erdoğan, asgari ücretin yanı sıra memur ve emekliler için de enflasyonun üzerinde artışlarla refah payı almalarını sağlayacaklarının sözünü vermişti.

Temmuz ayında yapılacak ve asgari ücretli çalışanların hayatlarını biraz daha kolaylaştırması beklenen Ek zam, asgari ücretli çalışanların hayatında önemli bir yer tutuyor.

Son yıllarda enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle, asgari ücretin yetersizliği giderek daha da hissediliyor. Bu nedenle, çalışanlar ve sendikalar, asgari ücrete temmuz ayında ek zam yapılması için taleplerini her platformda yeniliyor.

Türkiye'deki toplam sigortalıların %41'i, yani tam 7 milyon 131 bini asgari ücretle çalışıyor. Bu nedenle, asgari ücret zammı, sadece bu çalışanları değil, aynı zamanda tüm vatandaşları da dolaylı olarak ilgilendiriyor.

Masada Yüzde 20,30 ve 40 oranları var!

Asgari ücret zammı için masada yüzde 20, 30 ve 40 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Kulislere yansıyan zam oranları çalışanlar arasında büyük bir merak uyandırdı.  Asgari ücrete yapılacak zam, belirlenecek olan 6 aylık enflasyona göre hesaplanacak. Bu nedenle, zam oranı henüz kesinleşmese de, işçi sendikaları ve çalışanlar, en yüksek zam oranının verilmesi için mücadele ediyorlar.

En düşük ihtimal 10 bin 207 lira…

Yüzde 20’lik bir artış durumunda brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 207 lira, yüzde 30’luk artış durumunda net 11 bin 57 lira, brüt 13 bin 10 lira, yüzde 40 artış durumunda da net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 lira olacak.

Tazminatlar da, işsizlik maaşı da yükselecek…

Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek, en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı, emzirme yardımı da artacak. Temmuz ayında asgari ücretin artmasıyla kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak.

Asgari ücrete ek zam, genel sağlık sigortalılarından isteğe bağlı sigortalılara, evde tarhana yapan kadınlardan işsizlik sigortası alanlara kadar birçok kişinin maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek.