Müdür ve Müdür Yardımcılarına Bayram Ek Ders Ücreti! Müdür ve Müdür Yardımcılarına Bayram Ek Ders Ücreti!

Nisan ayı başından bu yana rezervlerde 62,2 milyar dolarlık iyileşme kaydedildi.

Altın Fiyatları

Bugün altın fiyatları, Ortadoğu'da artan jeopolitik risklerin etkisiyle yükselişe geçti. Gram altın, serbest piyasada 2435 TL’den işlem görmeye başladı. Ons altın ise yüzde 1’e yakın prim yaparak 2355 dolara çıktı. Dolarda ise TL gecelik faizlerde yaşanan artışın etkisiyle bir düşüş gözlendi. Dolar, 32,17 TL seviyesine geriledi. Borsa İstanbul’da ise sınırlı bir değer kaybı yaşandı; BİST100 endeksi %0,18 düşüşle 10.656 puandan kapanış yaptı.

ABD Piyasaları ve Ortadoğu Çatışmaları

ABD'de "Anma Günü" sebebiyle piyasalar tatilken, ons altının geçen haftaki kayıplarını bir miktar geri aldığı gözlemlendi. Ortadoğu'da Refah Sınır Kapısı’nda yaşanan çatışmalar ve Mısırlı askerlerin ölümü üzerine bölgede jeopolitik riskler arttı. Bu durum, yatırımcıların altına yönelmesine neden oldu ve altın fiyatları "güvenli liman" alımlarıyla yükseldi.

Kapalıçarşı’da Altın Fiyatları ve Döviz Kuru

Kapalıçarşı’da gram altının fiyatı 2435-2475 TL aralığında işlem görürken, çeyrek altın 4 bin 20 TL, yarım altın 8 bin 40 TL ve tam altın ise 16 bin 30 TL'den satılmaya başladı. Dolardaki 32,22 TL’den 32,17 TL’ye düşüş, gram altındaki yükselişi sınırladı.

TCMB Rezervlerindeki İyileşme

TCMB’nin rezervlerindeki toparlanma dikkat çekiyor. Nisan başında -74,6 milyar TL olan swap hariç net rezervler, bugün -12,4 milyar dolara kadar iyileşti. Gecelik faizlerin yeniden yüzde 53’e yükselmesi, TL’nin cazibesini artırarak döviz hesaplarında hızlı bir çözülmeye yol açtı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun bugünkü toplantısının ardından yapılan açıklamada, uluslararası sermaye girişlerinde yükseliş ve risk unsurlarında iyileşme yaşandığı belirtilerek rezervlerdeki toparlanmaya dikkat çekildi. Son açıklanan verilere göre, 17 Mayıs haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 172 milyar dolara kadar geriledi. Bu rakam, yerel seçim haftasında 186 milyar dolara kadar çıkmıştı. Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında da düşüş devam ediyor. Önceki hafta 20,4 milyar liralık çıkışla toplam KKM büyüklüğü 2 trilyon 176 milyar liraya geriledi.

Borsa İstanbul ve Hisse Hareketleri

Borsa İstanbul’da BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde %0,18 düşüşle 10.656 puandan kapanış yaptı. Günlük işlemlerde EREGL, ASELS, AKBNK, KOZAL, TOASO, MGROS gibi hisselerde para girişi yaşanırken, YKBNK, THYAO, GARAN, TCELL ve DOHOL hisselerinde ise para çıkışı gözlemlendi.

Ekonomik Veriler ve Sanayi Performansı

Ekonomik verilere bakıldığında, imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı bu ay nisan ayına göre 0,4 puan gerileyerek %76,3’e düştü. Sanayideki bu yavaşlama, dezenflasyon ve sıkı para politikası sürecinin bir sonucu olarak değerlendirildi. Ayrıca, Reel Kesim Güven Endeksi mayıs ayında 1,1 puan düşerek 102,4 seviyesine geriledi.