Benzinde 1 Lira 94 Kuruşluk İndirim Kapıda! Benzinde 1 Lira 94 Kuruşluk İndirim Kapıda!

Geçtiğimiz haftadan itibaren başlayan yükselişin devam edeceğini belirten İslam Memiş, altın yatırımcılarını umutlandırdı. Yeni haftanın başlamasıyla birlikte gram altın fiyatı merak konusu oldu. ONS altın, hafif bir yükselişle güne başladı ve 1.944,06 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın ise doların ve ONS altının dalgalı seyrine bağlı olarak yüzde 0,59 artışla 1.673 liradan fiyatlandı.

İslam Memiş, fiyatların önümüzdeki haftalarda daha da iyi bir duruma geleceğini öngörerek şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artırımının ardından, emtialar da dâhil olmak üzere tüm yabancı para birimleri, Türk lirası karşısında 24 Ağustos itibariyle sert bir düşüş yaşadı. Ancak gram altın, dolar tarafından güç alarak son birkaç ayda önemli bir yükseliş gösterdi."

ONS altındaki düşüşlerin ardından yapılan uyarıların doğrulandığını belirten Memiş, "2-3 hafta içinde ONS tarafında 2000 doların üzerine çıkabileceğimizi söylemiştim. Geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günleri, XAUUSD paritesinin 1950 doları aştığını gördük" dedi.

İslam Memiş'in beklentisi, önümüzdeki 2 hafta içinde ONS tarafında 2000 doların aşılacağı yönünde. Özellikle dolar kurunun yeniden canlanmasıyla birlikte gram altın/TL fiyatlarının her iki taraftan da destek alarak yükselmeye devam edeceğini belirtiyor.

Şu an gösterge kurdaki gösterge, 1670 lira seviyelerini işaret ediyor, ancak Kapalıçarşı ve diğer fiziki piyasalarda gram altının fiyatı 1715-1720 lira arasında dolaşıyor. Yatırımcılar, artık altın alırken 60-70 lira daha fazla ödemeye hazır olmalılar. Memiş'e göre, 2000 seviyesinin aşılmasıyla birlikte bir miktar kar satışı beklenebilir, ancak bu geri çekilmeler, ilerleyen haftalardaki yükselişleri etkilemeyecektir. Bu nedenle panik satışlarından kaçınılması öneriliyor.