Mali konulardaki yetkinliğiyle tanınan İslam Memiş, altın piyasalarında 26 Temmuz'da yapılacak olan FED faiz kararının endişe yarattığını ifade etti. Analistlerin genel beklentisi, FED'in faiz oranlarında 25 baz puanlık bir artışa gideceği yönünde olsa da, toplantı sonrası alınacak kararlara dair belirsizlik hakim. Piyasaların gelecekteki yönü, FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarına bağlı olarak şekillenecek. Bu nedenle, yatırımcılar heyecanla FED toplantısının sonuçlarını beklemeye başladı. İslam Memiş, altın ve para piyasalarındaki otoritesiyle takipçilerine FED'in kararlarına dair önemli ipuçları sunmayı sürdürecek.

Memiş, FED'in faiz kararı hakkındaki kişisel tahminini paylaşırken, "Federal Rezerv bu yıl içinde faiz artış sürecini tamamladı" yorumunu yaptı. Memiş, altın ve dolar paritesindeki artışın gram ve çeyrek altını yukarıya taşıyacağını, ayrıca dolar kurunun yıl sonuna kadar yükseliş trendine devam edeceğini öngörüyor. Bu nedenle altın fiyatlarında adeta bir "kıyamet" yaşanacağına dair beklentileri bulunuyor.

Yatırımcılara Sabır Önerisi

İslam Memiş, altın yatırımcılarını sabırlı olmaya çağırıyor ve önümüzdeki haftanın ortalarına kadar gerçekleşebilecek ani düşüşlerde panikleyip altınlarını satışa çıkarmamaları gerektiğini vurguladı. Altınların panikle satılmasının, düşük fiyatlardan altın toplayan yatırımcılara fırsat yaratacağı uyarısında bulundu.