Memur-Sen heyeti, yeni atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan'a gerçekleştirdikleri ziyarette, sendikanın taleplerini iletti ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim döneminde gündeme getirdiği en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin lira olması ve 1. Dereceye kadar yükselen kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600'e çıkarılması taahhütlerine ilişkin çalışmalara katkı sunma iradelerini paylaştı.

Sendika, adaletli bir ücret skalası oluşturulması ve kamuda ünvan ve sorumlulukların dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda sosyal paydaş olarak yetkili olduklarını belirtti.

Memur Sen’den yapılan açıklamada;

Sendikamızın talep ettiği ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim döneminde gündeme getirdiği en düşük kamu görevlisi maaşının 22 bin lira seviyesine çıkarılacağı,

1.Dereceye kadar yükselen kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600’e yükseltileceği taahhütlerine ilişkin yapılacak çalışmalara yetkili sosyal paydaş olarak katkı sunma irademizi ve kamuda ünvan ve sorumlulukları dikkate alan adaletli bir skala ihtiyacını paylaştık.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’ndan kaynaklanan eksik ve aksaklıkları konuştuk.  Yeni yasama döneminde gözden geçirilmesi gerektiğini belirttik.

Kamuda işe alımlarda mülakatın kaldırılması müjdesinin hayata geçirilmesi arzumuzu ve önceden hazırladığımız raporu sunduk.

Görevde Yükselme /Ünvan Değişikliği Sınavlarının kamuda zorunlu olmasına yönelik önceki dönemlerdeki KPDK uzlaşısını hatırlatıp, bu dönem hayata geçmesine yönelik talebimizi aktardık.

7 Dönem Toplu Sözleşme’nin 2023 Ağustos’ta yapılacağından hareketle sosyal diyalogun artırılmasına ilişkin karşılıklı ihtiyacı konuştuk.

Çalışma hayatının çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğumuz ziyarette sergilenen, sosyal diyaloğa ağırlık verileceğine ilişkin olumlu yaklaşımları memnuniyetle karşılıyor, Bakan Sn. Işıkhan’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.