Teklif, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alındı.

Promosyon İhalesi Detayları

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı olarak çalışan personel için yeni maaş promosyon ihalesini 9 Temmuz 2024 tarihinde saat 10:00’da gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan ihaleye, ilde şubesi bulunan tüm bankalar davet edildi ve altı banka katılım gösterdi. Akbank, 36 ay için kişi başına 60 bin 250 TL teklifle en yüksek teklifi sunan banka oldu.

Sağlık Çalışanlarının Promosyon Talebi

Sağlık Bakanlığı’nda görevli sağlık çalışanları için 15 Aralık 2022 maaşları baz alınarak imzalanan banka promosyonu anlaşmasında, bir sağlık çalışanının maaşı 11.280 TL kabul edilerek 23 Aralık 2022’de 3 yıllık bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında, sağlık çalışanlarına 25.200₺ nakit ve 3.800 TL maxipuan (kredi kartı var ise) olmak üzere toplamda 29.000 TL promosyon ödemesi yapılmıştı.

Maaşlardaki Artış ve Enflasyon Etkisi

Ancak, Temmuz 2024 itibari ile en düşük sağlık çalışanı maaşı 43.000 TL’ye çıkacak. Enflasyon nedeniyle maaşlar 4 kat artmışken, hala 11.280 TL maaş üzerinden yapılan promosyon anlaşması devam ediyor. Bu durum, sağlık çalışanları arasında büyük bir memnuniyetsizliğe yol açıyor.

Güncelleme Beklentisi ve Talepler

Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek Yargıtay'dan Emsal Karar: Döviz Borçları Türk Lirası ile Ödenecek

Hemen hemen bütün bakanlıklar promosyon anlaşmalarında güncelleme yaparken ve yapmaya çalışırken, Sağlık Bakanlığı’nın da gerekli adımları atması ve promosyonları güncellemesi gerektiği belirtiliyor. Sağlık çalışanları, maaşlarındaki artışı göz önünde bulundurarak banka promosyon anlaşmalarının da bu doğrultuda revize edilmesini talep ediyor.

Sağlık Çalışanları Haklarını İstiyor!

Sağlık çalışanları, “Enflasyon nedeniyle maaşlar 4 kat artmışken, hala eski maaş üzerinden promosyon anlaşması yapılması adil değil. Diğer bakanlıklar bu konuda adımlar atarken, Sağlık Bakanlığı’nın da bu durumu gözden geçirmesi ve promosyonları güncellemesi gerekiyor,” diyerek yetkililere çağrıda bulunuyor.