Sağlık meslek gruplarından birisi olan kısa adıyla ATT yani Acil Tıp Teknisyenleri, vatandaşın bedenen, ruhen, kazaya uğraması veya hastalanması durumunda, ilk yardım ve acil bakım hizmetlerini uygulayan kişilerdir. Bununla beraber hastanın  sağlık merkezlerine ulaştırılmasını sağlayan kişilerdir. Peki Acil Tıp Teknisyenleri ne kadar maaş alıyor? 2024 Acil Tıp Teknisyeni maaşları hakkında detaylı  bilgiye haber detayımızdan erişebilirsiniz.

Acil Tıp Teknisyeni ne iş yapar?

Acil Tıp Teknisyeni görev tanımı nedir? Acil Tıp Teknisyeni ne iş yapar, Acil Tıp Teknisyeni olmak için hangi bölümü okumak gerekir? Acil Tıp Teknisyeni mesleğine sahip olabilmek için hangi belgeler gerekir? Tüm bu bilgileri makalemizde sizler için bir araya topladık.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere özel hastanelerde acil tıbbi müdahalede bulunan meslek grubunun başında acil tıp teknisyenleri geliyor. 

Acil Tip Teknisyeni Maasi

Merkez Bankası Faiz Kararını Duyurdu! Merkez Bankası Faiz Kararını Duyurdu!

Acil Tıp Teknisyeni Kimdir?

Acil tıp teknisyeni, acil tıbbi hizmette bulunan sağlık profesyonelidir. Başta acil servisler, ambulans ekipleri ile diğer acil tıp birimlerinde çalışmaktadırlar. Acil tıp teknisyeni kısa adı ATT olarak bilinmektedir. Hastalara hızlı ve etkili tıbbi destek sağlamakla yükümlü acil tıp teknisyenleri, acil müdahale alanında önemli eğitimler almaktadırlar.

Acil Tıp Teknisyeni Görevleri 

Acil tıp teknisyeni görevleri ve özellikleri nelerdir? Konusunda aşağıda önemli bilgiler vermeye çalıştık. Buna göre; 

 • Acil durum çağrılarına yanıt vermek, 
 • Başlıca temel yaşam desteği prosedürlerine uygulamak, 
 • Gidilen vakadaki hastayı uygun sağlık kuruluşlarına nakletmek 
 • Hastaya uygun ilaçların ve Intravenüs sıvıların verilmesini sağlamak 
 • Acil tıp ekipmanlarının kullanımından sorumlu olma 

Yukarıda sadece belli başlı özellik ve görevleri sıraladığımız acil tıp teknisyenleri, bu ve benzeri görevleri başarıyla yerine getirerek bu ünvanda çalışmaktadırlar. 

Acil Tıp Teknisyeni Özellikleri

Acil acil tıp teknisyeni olmak isteyen adaylardan; 

 1. Fiziksel dayanıklılık,
 2. Empati kurarak yaklaşım, 
 3. Soğukkanlılığı koruyarak stres yönetimi, 
 4. Üstün iletişim becerileri 

gibi özellikleri taşımaları gerekiyor. 

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Şartları 

Acil tıp teknisyeni çalışma şartları sağlık profesyonelleri içerisinde en esnek olan çalışma grubudur. Çalışma saatleri değişkenlik göstermekle beraber vardiya sistemi ile genellikle 24 saatlik nöbetler şeklinde çalışmaktadırlar. Kısaca acil tıp teknisyenleri esnek çalışma düzeni ile görev yapmaktadırlar. 

Acil Tip Teknisyeni Nedir

Acil Tıp Teknisyeni Maaşı 

Özel sektörde İŞKUR üzerinden yapılan alımlarda acil tıp teknisyeni maaşı 17.900 TL ile başlamaktadır. Bu tutar profesyonelliğe ve meslekteki deneyime göre 31.500 TL acil tıp teknisyeni maaşına ulaşabilmektedir. 

Acil tıp teknisyeni alımı genellikle İŞKUR üzerinden yapılmaktadır. Acil tıp teknisyeni iş ilanlarına başvuruyu İŞKUR kabul etmektedir. Türkiye’nin 81 ilinde açık bulunan acil tıp teknisyeni iş ilanlarına burada yer alan adresten ulaşılabilmektedir. 

Acil tıp teknisyeni unvanında görev yapmak için İŞKUR’da yer alan (https://www.iskur.gov.tr/is-ara?city=&workCode=2000&pageNumber=1) ilanları adayların dikkatli bir şekilde inceleyerek başvurularını yapmaları gerekmektedir. Sağlık sektöründe belli bir kariyer edinmek isteyen acil tıp teknisyeni adayları İŞKUR ilanlarında mutlaka şansını denemelidir.

Acil Tıp Teknisyeni Olmak İçin Hangi Okul Mezunu Olmak Gerekir?

Ortaöğretim (Lise ve Dengi) okul mezunu olmak gerekmektedir. ( Acil tıp teknisyeni olmak için, Sağlık Meslek Liselerinin dört yıllık eğitim veren Acil Tıp Teknisyeni branşından mezun olma şartı bulunmaktadır.)

Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

 • Görevini tüm aşamalarında haberleşme ağını doğru ve hızlı bir biçimde kullanmak,
 • Doğru mesajı almak ve ilgili birimlerle koordinasyonu sağlamak,
 • Hasta/yaralının sağlığını tehlikeye atmadan olay yerinden uzaklaştırmak,
 • Hasta/yaralıyı güvenli bir ortama alarak ilk yardım müdahalelerini yapmak,
 • Hasta/yaralıya kardio pulmoner resusitasyon uygulamak, suni solunum yapmak, kalp masajı uygulamak,
 • Hasta/yaralının ilk yardım müdahalesi öncesi ve sonrası sağlık kuruluşuna taşınması amacıyla triyaj işlemlerini yapmak,
 • İlk yardım müdahalesi yapılmış olan hastanın ambulansa ya da sağlık kuruluşuna uygun pozisyonda taşınmasını sağlamak,
 • Uygulanan il yardın müdahalelerinin ambulansta devamını sağlamak ve ilgili sağlık kuruluşuna teslim etmek,
Unvan Adı Meslek Grubu Meslek Kodu
Acil Tıp Teknisyeni Sağlık profesyoneli Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları 3258.02
Acil Tıp Teknikeri Sağlık profesyoneli Yardımcı Profesyonel Meslek Mensupları 3258.02

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları

Acil Tıp Teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocaklarında çalışırlar. Ayrıca, acil yardım istasyonları, ambulanslar ile Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünde çalışabilirler. Meslekte iş bulma olanağı özel sektörde yetenek ve bilgiye bağlıdır.

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Ortamı Ve Koşulları

Acil Tıp Teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

Acil Tip Teknisyeni Gorevleri

Mesleğin Gerektirdiği Genel Özellikler

Acil Tıp Teknisyeni olmak isteyenlerin;

 • İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
 • Dikkatli, temiz, titiz,
 • Soğukkanlı,
 • Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen

kişiler olmaları gerekir. Ayrıca Acil Tıp Teknisyenliği konusunda Wikipedia'da daha detaylı bilgilerde yer almaktadır. 

YORUM KAT: Yukarıdaki Acil Tıp Teknisyeni maaşlarına ek sizlerde Acil Tıp Teknisyeni mesleğinde aldığınız maaşları yorum bölümünde bizlere  iletebilirsiniz. Sizlerin iletmiş olduğu bilgilerle haberimiz yeniden düzenlenebilecektir. Ayrıca yaptığınız yorumlar diğer okuyucularımızda bu bilgiden istifade edeceklerdir.