Sosyal medya platformlarında yer alan ilanlarda, "Uluslararası üniversiteden mezun olun. İstediğiniz bölümü seçin, derslere uzaktan katılın. Sınava girmeden üniversite diplomasına sahip olun" gibi çeşitli vaatlerle diploma satışının yapıldığı görülüyor. Özellikle siyasete ilgi duyanlara yönelik yapılan reklamlarda, "Online üniversite ile kısa sürede 'Dr.' unvanı alın. İş hayatında prestij kazanın!" gibi ifadelerle kullanıcılar cezbetmeye çalışılıyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, Emeklilerin Taban Aylığı Mağduriyetini Yazdı Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, Emeklilerin Taban Aylığı Mağduriyetini Yazdı

Birgün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre, Capital Akademi adlı bir kuruluş, sosyal medyada diploma reklamı vererek, "Uluslararası Dublin Üniversitesi (IDU) ile anlaşmamız var. Yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz ancak YÖK denkliği yoktur. Uzaktan eğitimle iki yılda mezun olabilir ve toplamda 49 bin TL'ye diploma sahibi olabilirsiniz" şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Ancak, Capital Akademi'nin iş birliği yaptığını belirttiği Uluslararası Dublin Üniversitesi'nin internet sitesinde, "IDU, öğrencilere kaliteli bir yükseköğrenim sunan, uluslararası bir ortamda çalışmak isteyen öğrenciler için yetkin akademik kadrosuyla online eğitimde bir cazibe merkezidir" ifadelerine yer veriliyor. Bununla birlikte, Uluslararası Dublin Üniversitesi'nin aslında bir şirket olduğu ve PGA Şirketler Grubu tarafından 2022 yılında İngiltere'de kurulduğu belirtiliyor.

SİYASETÇİLER KULLANIYOR

Birçok siyasetçinin öz geçmişinde de parayla diploma satan “Uluslararası Dublin Üniversitesi’nde eğitim aldığı” yazıyor. Örneğin, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için belediye başkanı aday adayı olan bir AKP’linin öz geçmişinde, “Uluslararası Dublin Üniversitesi, Faculty of Economics and Administrative Sciences Türkiye Kampüsü’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans eğitimi gördüğü” belirtiliyor.

Geçen seçimlerde Tekirdağ milletvekili aday adayı olan bir CHP’linin öz geçmişinde de “Uluslararası Dublin Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve kamu yönetimiyle beraber halkla ilişkiler okuyor” deniliyor.