Adana Şehir Hastanesi'nde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü olarak görev yapan Y. K.'ın, sağlık çalışanlarına karşı iftiracı ve aşağılayıcı tavırlar sergileyerek istifaya zorladığı iddia ediliyor. K.'ın sağlık personellerine hakaret ettiği, iftira attığı ve görev yeri değişikliği için zorla talep dilekçesi imzalatmaya çalıştığı, dilekçe vermeyen kişileri ise gerçek dışı gerekçelerle görevden aldığı ve itibarlarını zedelediği öne sürülüyor.

Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, K. hakkında daha önce defalarca soruşturma başlatıldığını ancak açılan soruşturmaların sonuçsuz kaldığını ifade etti. Uğur, sağlık hizmeti verilen kamu kurumlarındaki mobbingin giderek yaygınlaştığını belirterek, "Yoğun iş yükü altında çalışan ve COVID-19 ile birlikte bu yükü daha da artan sağlık personeli, liyakatsiz yöneticilerin psikolojik baskılarına ve yıldırma politikalarına maruz kalmaktadır" dedi.

‘ÖRTBAS EDİLMEMELİ’

Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: “K., yakınındaki kişilere AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve dönemin Adana İl Sağlık Müdürü Halil Nacar’ın kendisini koruduğunu dile getiriyor. Son olarak K. hakkında 20 sağlık personelinin şikâyeti ve tanıklığıyla yeni bir soruşturma açılıp inceleme raporunun Sağlık Bakanlığı’na gönderildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Sendikamız tarafından da K. hakkında Sağlık Bakanlığı’na soruşturmanın örtbas edilmemesi, gerekli ve etkili soruşturmanın yapılması, yaptırım uygulanması için başvuruda bulunulmuştur.”

‘GEREĞİ YAPILMALI’

Kamu Memurları İçin Uzaktan Çalışma Modeli Geliyor mu? Kamu Memurları İçin Uzaktan Çalışma Modeli Geliyor mu?

Uğur, “Müdür tarafından mağdur edilen sağlık personeli, aynı zamanda adli süreci de başlatacaktır. Ancak bilinmelidir ki liyakatsiz kişileri idareci atamak, onların yarattığı her türlü haksız ve hukuka aykırı iş ve işlemlerin kayırılması her zaman nitelikli sağlık hizmeti verilmesinin önüne geçmekte” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’na seslenen Uğur, “Bakanlığı; hukuka uygun davranmaya, ağır ve zor şartlar altında çalışan sağlık personeline destek olmaya, liyakatsiz yöneticiler hakkında gereğinin yapılmasına, kanun hükmünü uygulamaya davet ediyoruz” diye konuştu.