18 yıla kadar yargılandığı hapis cezası talepli davanın 2. duruşması görüldü.

Gaziantep'te otomobiliyle çarptığı ATV'de bulunan Hüseyin Akın (14) ile Kerim Gündoğan'ın (14) ölümüne sebep olduğu iddia edilen tutuklu sanık Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu, Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebep olmak" suçundan 18 yıla kadar hapis cezası talebiyle ikinci kez hakim karşısına çıktı.

İkinci duruşmada maktul ailelerinin avukatları, kazada yaralanan sanığın kanındaki alkolün temizlenmesi için ambulansla 1 saat kadar dolaştırıldıktan sonra hastaneye getirildiğini iddia ederken sanık ise bu iddiaları, "Alkol iddiaları imkansız, tıpta böyle bir şey mümkün değil" diyerek yalanladı. Duruşma, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek ertelendi.

Doktor: “Siz devlet kurumlarına inanmayacak mısınız?”

Duruşmada savunma yapan sanık Prof. Dr. Volkan Kılınçoğlu, "Bu acı 3 eve düştü. Ben de bir baba olarak iki ailenin acısını sonuna kadar yaşıyorum. Ben her zaman doğruyu söyledim. 5 kez kusursuz olduğum raporlarla doğrulandım. Bunlardan 3'ü bilirkişi raporudur. Siz devlet kurumlarına inanmayacak mısınız? Kaza 17.13'te gerçekleşti. Kaza sonrası şok içindeydim ve doktor arkadaşlarımla iletişime geçtim. Yerde yatan iki gence yardım etmek için onlara müdahale etmek istedim. Eşimi ve evimizin güvenlik görevlisini de aradım" şeklinde ifadeler kullandı.

Alkol aldı iddiası

Duruşma esnasında maktul ailelerinin avukatları ise, kaza sonrası yaralanan ve kanında alkol tespit edildiği iddia edilen sanığın, kanındaki alkolün temizlenmesi için ambulansla yaklaşık bir saat dolaştırıldıktan sonra hastaneye getirildiğini ve ambulansa eşi ve doktor arkadaşı ile birlikte bindiğini öne sürdü. Ayrıca avukatlar, sanığın olaydan sonra bir inşaat firması ile temas kurduğunu iddia etti.

Duruşma sırasında kanındaki alkolün temizlenmesi için ambulansla bir saat dolaştırıldığı iddialarına cevap veren sanık Kılınçoğlu, “Avukatların vücudumdaki alkolün kanımdan atılması için söylediği iddialar imkansızdır. Bir hekim olarak tıpta böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söylemek istiyorum. Ben yemin etmiş bir doktorum ve kimsenin ölümüne sebep olmak istemem" şeklinde ifadeler kullandı. Savunmasında kaza sonrası bir inşaat firması ile görüştüğü iddialarına cevap vermeyen sanık doktor, suçsuz olduğunu öne sürerek tutuksuz yargılanmak istediğini belirtti.

Kılınçoğlu, "Dışarıda hastalarımı tedavi etmek istiyorum. Bu yüzden tutuksuz yargılanmak istiyorum. Ben alkol almadım. İşimden evime gidiyordum. Bu süreçte alkol almam mümkün değil. Kaza tutanağında çocukların yarış yaptığı yazıyor. Her aracın ruhsatında ne yazıyorsa ona göre kurallar uygulanır. Ben 24 yıllık hekimim. Bir sürü asistan yetiştirdim ve hepsi şu an görevi başında" ifadeleriyle konuştu.

Benzine 1,55 TL İndirim Bekleniyor Benzine 1,55 TL İndirim Bekleniyor

Savunmaların alınmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı 6 Mayıs 2024 tarihine erteledi.