Ülkemizde yaklaşık 60 yıl boyunca eğitim verilen sağlık yönetimi ve sağlık kurumları işletmeciliği bölümleri, her yıl birçok yeni mezun veriyor. Ancak, bu mezunlar istihdam edilme konusunda ciddi zorluklar yaşamaya devam ediyor.

Gençler, iktidarın eğitim ve istihdam politikalarındaki eksikliklerin faturasını ödemeye devam ediyorlar. Sağlık yönetimi ve sağlık kurumları işletmeciliği bölümü mezunlarının sayısı artarken, istihdam olanakları oldukça kısıtlı kalıyor. Yaklaşık 150 bin mezun, atamalarda yer almayı bekliyor.

Bu mezunlar, nitelikli bir eğitim aldıklarını ve işgücü piyasasına katkı sağlayabilecek potansiyele sahip olduklarını savunuyorlar. Ancak, atamalarda yer verilmemesi, gençlerin geleceklerini belirsizlik içinde geçirmelerine neden oluyor.

Gençler, atamalarda yer almak için bekleyişlerini sürdürüyorlar ve istihdam sorununa bir an önce çözüm bulunmasını umuyorlar. Bu durum, ülkemizin eğitim ve istihdam politikalarının gözden geçirilmesi gerekliliğini bir kez daha vurguluyor. Sağlık yönetimi ve sağlık kurumları işletmeciliği bölümü mezunları, yeteneklerini ve bilgilerini ülkenin sağlık sistemine katkı sağlamak için kullanmak istiyorlar ve bu konuda çözüm bekliyorlar.

ATAMA YOK AMA HER SENE YENİ KONTENJAN AÇIKLANIYOR

Mesleki olarak birçok sorunları bulunan mağdurlar, mesleki tanımlarının olmaması ve unvanlarının bulunmamasından dolayı dertli. Bölümlerin ataması bile olmazken her sene yeni kontenjan verilen bölümlerden her sene yeni mezunlar vermeye devam ediyor. YÖK’ün 2023 verilerine göre 74 üniversitede 2 yıllık Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü, 80 üniversitede de 4 yıllık Sağlık Yönetimi bölümü aktif olarak eğitim vermeye devam ediyor. 150’yi aşkın üniversitede söz konusu bölümlerde eğitim verilmeye devam edilirken, bu bölümler sadece ‘diplomalı işsiz’ üretmeye devam ediyor.

HASTANELERDE BİRÇOK BÖLÜMDE ÇALIŞMA YETKİNLİKLERİ VAR

Hastanelerde satın alma ve depo yönetimi, kalite koordinatörlüğü, hasta ve çalışan hakları birimi gibi pek çok konumda çalışma yetkinliği olan bölümlerden her yıl ortalama 20 bin mezun veriliyor. Halihazırda da 150 bin civarında mezunu istihdam edilmeyi bekliyor. Halihazırda eğitimlerin devam ettiği bölümlerde de yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim almaya devam ediyor.

85 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI ATAMASINDA SADECE 400 ATAMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2014 yılında yapılan bir düzenleme ile 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin “Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı” cetveli içinde “sağlık idarecisi” kadrosu yer almayınca bu bölümden mezun olan gençler için atama yapılamamıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, 11 Kasım 2022’de yaptığı açıklamanın ardından ‘Beyaz Reform’ kapsamında 85 bin sağlıkçı alımının ilk kısmı olan 42 bin 500 alımında sadece 400 kişilik bir alım gerçekleştirildi. Bu alımda ise alan kapsamında değil büro memuru adı altında alım gerçekleştirildi. İkinci alımda ise bu bölümlerden bir alım yapılmaması tepkiye neden olurken, mağdurlar bir an önce atama sorununun çözülmesini talep ediyor.

Mehmet Fahri ÖZKAN / Milli Gazete