Vatandaşın İl Sağlık Müdürü Tepkisi! Hemşerimiz olsun destek çıkalım

Bir görevden alınıp bir göreve getirilen yeni İl Sağlık Müdürü Musluhittin Emre Erkuş kentte şaşkınlık yaratırken vatandaşlar ise, koltuğa liyakatli Urfalı doktorların getirilmesinden yana olduklarını söyledi.

Yaşam 27.02.2019, 17:19 27.02.2019, 17:29
Vatandaşın İl Sağlık Müdürü Tepkisi! Hemşerimiz olsun destek çıkalım

01 Aralık 2017 yılında Aksaray Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olarak görev yapan Op.Dr.Himmet Durgut Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne atanmıştı. Bir yıldan fazladır il sağlık müdürlüğü görevindeki Himmet Durgut görevden alınıp yerine Çorumlu Emre Erkuş atanmıştı.

Öyle ki akşam göreve gelen müdür sabah saatlerinde görevden alınmıştı. Gelmesi ile gitmesi bir olan Müdür Erkuş, dün akşam saatlerinde tekrardan göreve getirilince kentteki vatandaşlar duruma büyük tepki gösterdi.  Urfalı vatandaşlar, dışardan yabancı birinin getirilmemesi, şehrin kültürünü, yapısını ve sağlık sorunlarını bilen Urfalı bir doktorun atamasının yapılmasını isterlerken konuyla ilgili görüşünü dile getiren vatandaş Mehmet Çiftçi, “Urfalı olduğu zaman içimizden biri olur, hem de Urfa’nın sağlık alanında hangi branşlarda ihtiyaç olduğunu bilir ve ona göre ünlem alırlar.” diyerek fikrini ortaya koydu.

DAHA ÖNCE KONUYLA İLGİLİ YAYINLANAN HABERLER

Gece Ataması Yapıldı, Sabah Görevden Alındı

İl Sağlık Müdürlüğüne Erkuş Atandı

‘İl sağlık müdürü Urfalı olmalı bizlerde kendisine destek çıkmalıyız’

Mimar Durak Açmaz, “Siyasi baskılar, idari amirler, yöneticiler tarafından baskı altında ne kadar liyakatli, ne kadar adaletli bir sağlık yönetimi geliştirilir onu konuşmak gerekir. Mutlaka Urfa’nın sorunlarını Urfalı biri daha yakından takip ediyor olması ve işin içinde olması anlamında daha sağlıklı oluyor. Ama liyakatten bahsetsek olursak, Urfalı birinin siyasi baskılardan memleketin sağlık sorunlarından ziyade il sağlık müdürlüğünde çalışan personellerin çalışma saatleri, yer değişimleri bunlarla ilgilenip sağlık sorunlarını çözebileceğini düşünmüyorum. Mutlaka buranın sorunları içinse buranın sorunlarıyla ilgilenir. Bizde gelen hemşerimize hizmet adına destek verirsek, niye uğraşmasın ki. Ama bizler bizim yöneticilerimiz tarafından gelen şahsa hizmetinden ziyade siyasi mücadeleye dönerlerse ne onlar hizmet yapabilirler, nede biz böyle bir hizmet bekleriz onlardan.” Dedi.

‘Oraya gelecek kişi işini rahat yapmalıdır’

Urfa İl Sağlık Müdürlüğüne baştan beri, hep yetersiz adamları getirdiler.” Diyen Vatandaş Fuat Rasgeldi, “Torpilli kişileri getirdiler, geçmişte doktorluğu bilmeyen kişileri dahi getirip il sağlık müdürü yaptılar. Şimdi oraya gelecek müdürün çok bilgili çok yetenekli bir kişi olması lazımdır. İkincisi profesör seviyesindeki bir adamı getirmeleri gerekiyor, şimdiye kadar öyle bir adam gelmedi ama bundan sonra gelmesi lazım. Urfalı getirildiğinde dost ahbaptan adam iş yapamıyor, oraya çok bilgili işi bilen birilerin getirilmesi lazım ve işini rahat bir şekilde yapması lazımdır. Siyasilerden dolayı oraya gelen müdürlerin eli kolu bağlı kalıyor.” Diye konuştu.  

TIKLAYIN

‘Dileğimiz işinde uzman ve işini bilen bir Urfalı doktorun gelmesi’

“Bugün Urfa alan bakamından 7’nci nüfus bakımından 8’nci büyük şehirdir. Böylesi bir şehre yeterli kapasitede birilerin gelmesi lazım ve böyle olmadığı zaman olan Şanlıurfa’ya oluyor. Urfa’nın sağlık sorunu oldukça büyük bir sorundur.  Bizde isteriz oraya işinde uzman ve işini bilen bir Urfalı doktorun gelmesini. Ama onlarda pek gelmiyor güzel işi olduğu zaman ve geldiklerinde tesir altında kalacaklarını bildikleri için gelmekten vazgeçiyor. “ dedi.

‘Dışarıdan gelecek bir isim Urfa’nın sağlık sorunlarını göremez’

İşin en başına bakıldığında o koltuğa kesinlikle Urfalı bir ismin gelmesi gerektiğinin altını çizen Mehmet Çiftçi, “Konuyu en başa alırsak elbette İl Sağlık Müdürlüğüne Urfalı bir isim gelmelidir. Urfalı bir İl Sağlık Müdürü gelse, Urfa’nın kültürünü ve nüfusunu bildiği için ve sağlık sorunlarını da çok iyi bildiği için daha iyi olur. Örneğin Urfalıların çoğu eti sever et ne yapar kan damarlarını tıkar.  O zaman müdür Urfalı olursa o alanda hangi doktorlar görev yapıyor o alanda ne kadar ihtiyaç var onu belirler ve ihtiyacı giderir. Şehirde yaşayan Suriyeli ile birlikte nüfusumuz o kadar çok ki Urfalının gelmesi çok daha iyi olur. Dışardan biri geldiği zaman bu sefer o sorun ve sıkıntıları göremez, Urfalı olduğu zaman içimizden biri olur, hem de Urfa’nın sağlık alanında hangi branşlarda ihtiyaç olduğunu bilir ve ona göre ünlem alırlar.” Şeklinde konuştu.  

‘Urfalı İl Müdürü bölgeyi bildiği için her türlü çabayı gösterir’

Ahmet Avcı, “Urfalı olması daha iyi olur. Neden diyecek olursanız, Urfalı olduğu zaman buranın kültürünü bildiği için Urfalı olması daha makbule geçer. Dışardan getirildiği takdirde o buranın kültür ve sorunların bilmediği için büyük bir sıkıntı yaşayabiliriz. Hemşerimiz olduğu zaman insanlarla ikili diyaloğunu daha iyi kurabilir, millet ne tür sıkıntıları olduğu zaman anlatabilir. Urfa bölgesini bildiği için her türlü tedbiri alabilir. Urfalı olup işin ehli olan insanlar İl Sağlık Müdürlüğüne getirildiği zaman sorunlarla daha rahat baş edebilir. Bizim içinde önemli olan odur, sorunları giderebilecek onları çözümleyecek kendine bu alanda güvenen Urfalı doktorlara ihtiyacımız var.” İfadelerini kullandı.

Haber: Ayhan Kesici/ Ahmet Durmuş

KAYNAK: URFANATİK

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Nassi 2 yıl önce
Oldu olacak Urfalı vali, Urfalı emniyet müdürü, Urfalı vs vs hem Urfa değil Şanlıurfa.. önce memleketin ismini doğru yazın..
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?