Esas Halk Sağlıkta Şiddete Karşı Çıkmalıdır

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın kişisel blogunda yayınlamış olduğu sağlıkta şiddet temalı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Yaşam 27.02.2019, 05:05 27.02.2019, 05:05
Esas Halk Sağlıkta Şiddete Karşı Çıkmalıdır

Sunay Akın' ın hekimlere uygulanan şiddete karşı çıkması hoşuma gitti.

Sunay Akın: Şiddet Sadece Hekime Zarar Vermiyor yazısını okumak için tıklayın.

"Sağlıkta şiddet sağlık çalışanları kadar halkın kendi meselesidir” başlıklı yazımda tam da bunu anlatmaya çalışmıştım (1).

Gel gelelim, bu meselenin önemle dikkatinizi çekmek istediğim noktaları var.

BİR: Meselenin sadece hekime değil tüm sağlık çalışanlarına şiddetolarak değerlendirilmesinin daha doğru olduğuna, hatta bunun genel olarak toplumda artan şiddet kapsamı içinde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

İKİ: Her türlü şiddete verilen cezaların artırılmasına hiç itirazım yok, her şiddet uygulayan kanunlar çerçevesinde mutlaka hak ettiği cezayı almalıdır ama bunun için hakimlere değil kanun yapıcılara seslenmek daha doğru olur. 

TIKLAYIN

ÜÇ: Sağlıkta şiddette cezaların artırılmasının şüphesiz ki faydası da olabilir ama ben bu meselenin sadece ceza artırımı ile veya diğer polisiye tedbirlerle hallolabileceğini sanmıyorum. Sağlıkta şiddetin sebepleri, türleri, dereceleri, sosyolojik ve psikolojik tarafları ciddi şekilde incelenmeden bu mesele çözülemez.

DÖRT: Sağlıkta şiddetin azaltılmasının ancak hasta-doktor arasındaki karşılıklı sevgi-saygı-güven münasebetinin yeniden kurulmasıyla, doktorun hastasına yeteri kadar zaman ayırmasıyla mümkün olacağı kanaatindeyim. Doktor hasta birbirlerinin rakibi değildir. Hasta hakkı değil sağlık hakkı konuşulmalıdır.

BEŞ: Bunu sağlamak için de tıp eğitiminin mutlaka yeniden düzenlenmesi, hizmetin düzenlenmesi, doktorların iş yükünün mutlaka azaltılması gerekir.  Günde 100' e yakın hasta ile muhatap olan, uyumadan nöbetten çıkmış bir doktorun hastasını memnun etmesi  mümkün olamaz.

ALTI: Bu meselede medyaya ve politikacılara da büyük görev düşüyor (Bunu ayrı bir yazıda daha teferruatlı anlatmak isterim).

Gelelim neticeye

BİR: Halk sağlıkta şiddete mutlaka karşı çıkmak zorundadır; bu gidişte dövmek için bile sağlık personeli bulamayacaklardır.

İKİ: Bugün yaşasalardı Hipokrat da İbni Sina da bu ağır iş yükü karşısında bocalar, isyan ederdi.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/07/25/yazilar/elestirel-yazilar/doktorlar/saglikta-siddetin-saglik-calisanlari-kadar-halkin-kendi-meselesidir/

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?